ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի և ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի միջև համագործակցության շրջանակում հոկտեմբերի 21-22-ն Աղվերանում տեղի է ունեցել «Երեխայի հանդեպ բռնության և անտեսման կանխարգելում» թեմայով երկօրյա դասընթաց։ Հանդիպմանը մասնակցել են Պաշտպանի աշխատակազմի աշխատակիցները, «Վորլդ Վիժն» միջազգային բարեգործական կազմակերպության, Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի (COAF) և ՀՀ արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչները:
Դասընթացին ներկա են եղել նաև Հայաստանում աշխատանքային այցով գտնվող Թունիսի խոշտանգումների դեմ պայքարի ազգային մարմնի նախագահի տեղակալ Նաբիհա Քեֆի եփ Բադրին և գլխավոր քարտուղար Դհիա էդդին Մուրուին:
Դասընթացը վարել է «Արևամանուկ» ընտանիքի և երեխայի խնամքի հիմնադրամի ղեկավար Արմինե Գմյուր Կարապետյանը: Նա ներկայացրել է երեխայի նկատմամբ բռնությունը՝ որպես հիմնախնդիր, բռնության տեսակները, ծնող-երեխա հարաբերությունները և կապվածության խնդիրները: Դասընթացն ուղեկցվել է դերախաղերով, որոնք ամրապնդել են մասնակիցների ձեռք բերած գիտելիքները:

In the framework of cooperation between RA Human Rights Defender and UNICEF, a two-day training on Prevention of Violence Against and Negligence of Children was organized on October 21 and 22 in Aghveran. Representatives of the Defender’s office, “World Vision” International charity organization, Children of Armenia Fund (COAF) and RA Ministry of Justice participated in the training.
Deputy-President of National Authority for the Prevention of Torture of the Republic of Tunisia Nabiha Kefi Ep Badri and Secretary General Dhiaeddine Mourou, who were on a working visit to Armenia, were also present at the training.
The training was conducted by Armine Gmyur-Karapetyan, the director of “Arevamanuk” Family and Child Care Fund. She presented violence against children as a fundamental issue, the types of violence, issues related to parent-child relationship and affiliation. The training included role plays, which enhanced the knowledge acquired by the participants.