Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը նոյեմբերի 27-ին մասնակցել է «Կանանց և աղջիկների նկատմամբ բռնության վերացման» 16-օրյա համաշխարհային արշավի բացման արարողությանը։ Այն կազմակերպվել է ՄԱԿ-ի, Եվրոպայի Միության, Եվրոպայի խորհրդի, ինչպես նաև Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի և ԱՄՆ դեսպանատների կողմից։
Արման Թաթոյանը բացման խոսքում կարևորել է կանանց նկատմամբ բռնության կանխարգելմանն ուղղված արդյունավետ աշխատանքների իրականացումը:
«Այսօր վիճակը մտահոգիչ է, և պետք է դրա շտկմանն ուղղված ակտիվ միջոցներ ձեռնարկվեն»,- նշել է Պաշտպանը:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես են եկել նաև Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը, Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսը, Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը, Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովան, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուդիթ Ֆարնուորթին, Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մաթիաս Քիսլերն, ինչպես նաև Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող և ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Բրեդլի Բուզետտոն։ Նրանք անհրաժեշտ են համարել կանանց նկատմամբ բռնության դեմ պայքարում ջանքերը միավորելը։
Միջոցառման ավարտին ցուցադրվել է ընտանեկան բռնության մասին պատմող «Ես կին եմ» թատերական բեմադրությունը:

On November 27, the Human Rights Defender of Armenia, Arman Tatoyan, participated in the opening ceremony of the 16-day world-wide campaign “Elimination of violence against women and girls”. It was organised by the UN, European Union, the Council if Europe, as well as by the Embassies of Germany, France, United Kingdom and the USA.
In his opening speech, Arman Tatoyan highlighted the importance of the implementation of effective measures towards the prevention of violence against women.
“The situation today is troublesome, and it is necessary to take active measures to change it”, noted the Defender.
The Vice President of the National Assembly Arpine Hovhannisyan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Armenia Richard Mills, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the French Republic to Armenia Jonathan Lacôte, the Head of the Council of Europe Office in Yerevan Natalia Vutova, Head of the European Union Delegation to the Republic of Armenia, Ambassador Piotr Świtalski, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Armenia Judith Margaret Farnworth, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Germany to Armenia Bernhard Matthias Kiesler, as well as UNDP Resident Representative in Armenia Bradley Busetto also had opening speeches at the event. They found it necessary to combine efforts in the fight against violence towards women.