Մարդու իրավունքների պաշտպանի մարզային այցի ընթացքում Բաղանիս և Կոթի գյուղերի բնակիչների բարձրացրած խնդիրները Պաշտպանի կողմից ամփոփվել և ներկայացվել են Կառավարություն։ Դրա հիման վրա հոկտեմբերի 24-ին տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում:
Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարի տեղակալ Կարեն Իսախանյանի և Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի քաղաքացիական, սոցիալ-տնտեսական և մշակութային իրավունքների պաշտպանության դեպարտամենտի ղեկավար Արմեն Մաշինյանի մասնակցությամբ քննարկմանը ներկա են եղել Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների, Բնապահպանության, Գյուղատնտեսության նախարարությունների, Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Անտառային կոմիտեի նախագահի պաշտոնակատարը, Տավուշի փոխմարզպետն ու Նոյեմբերյան համայնքի ղեկավարը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը ներկայացրել է Բաղանիս և Կոթի գյուղերի բնակիչների բարձրացրած խնդիրները՝ կապված բնակելի տները գազիֆիկացնելու համար սոցիալական աջակցություն ստանալու, անվճար կամ արտոնյալ պայմաններով հատկացվող վառելափայտի չափաքանակն ավելացնելու, անտառափայտի իրացումն իրականացնող կազմակերպության կողմից սահմանամերձ շրջանների բնակչության համար վառելափայտի համար սահմանված սակագինը վերանայելու հետ և այլն:
Մի շարք կոնկրետ խնդիրների կապակցությամբ արդեն իսկ նախանշվել են լուծումներ, իսկ համակարգային խնդիրների հետ կապված կնախաձեռնվեն առանձին քննարկումներ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը կարևորում է Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության քայլերը նշված քննարկման ու լուծումների հարցում իր իրավասության սահմաններում աջակցելու համար:

During the Human Rights Defender's regional visit, the issues raised by the civilians of the Baghanis and Koti villages were summarized and presented to the Government by the Defender. Based on the latter, on 24 October a discussion took place.
Together with the Deputy Minister of Territorial Administration and Development Karen Isakhanyan, and Head of Civil, Social-Economic and Cultural Rights Protection Department of the Human Rights Defender's Office Armen Mashinian, the representatives of the Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources, the Ministry of Nature Protection, the Ministry of Agriculture, State Social Security Service, as well as Acting Chairman of the State Forest Committee, Deputy Governor of Tavush Region and Head of Noyemberyan Community also participated in the discussion.
The Human Rights Defender's Office presented the issues raised by the civilians of Baghanis and Koti villages, concerning the receipt of social assistance for gasification of civilian houses, the increase of the amount of firewood provided free of charge or on privileged terms, the revision of tariff on firewood for the population of borderline communities by the organization providing firewood and etc.
Solutions for a number of particular issues have already been outlined, and separate discussions on systematic issues will be initiated.
The Human Rights Defender attaches importance to the activities of the Ministry of Territorial Administration and Development in supporting the discussion and contributing to the solution of these issues within its mandate.