Մարդու իրավունքների միջազգային օրվա առթիվ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը և նրա գլխավորած պատվիրակությունը դեկտեմբերի 9-ից 11-ն այցելել է Արցախ:
Պատվիրակությունը հանդիպել է Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի հետ, որին մասնակցել է նաև Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը: Հանդիպման ժամանակ քննարկվել են մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և իրավապաշտպան երկու հաստատությունների համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Այցի շրջանակներում կայացել է Արցախի դպրոցների 9-12-րդ դասարանների աշակերտների համար նախապես հայտարարված «Ինչո՞ւ են մարդու իրավունքները կարևոր. իմ ապրած իրականությունը և Զաբել Եսայանի փորձառությունը» խորագրով մրցույթի արդյունքների ամփոփումը:
Մրցութային հանձնաժողովի նախագահ Արման Թաթոյանը կարևորել է նման մրցույթ անցկացնելու Արցախի գործընկերոջ նախաձեռնությունը: Պաշտպանը ողջույնի խոսքում նշել է, որ իրավունքները պետք է լինեն պաշտպանված՝ անկախ տարածքի կարգավիճակից․ քաղաքակիրթ աշխարհը պետք է ճանաչի Արցախն իր ժողովրդավարական ինստիտուտներով:
«Այս տարի մարդու իրավունքների միջազգային օրը նշում ենք Արցախում: Այն Արցախի դեպքում խորհրդանշական է, քանի որ այդ օրն են տեղի ունեցել Արցախի անկախության 1991 թվականի և առաջին Սահմանադրության 2006 թվականի հանրաքվեները: Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատությունը միջազգային հանդիպումներում պետք է ունենա ինքնուրույն ներգրավվածություն, իսկ միջազգային գործընկերների այցերն Արցախ պետք է շարունակաբար ակտիվանան»,- ասել է Արման Թաթոյանը:
Պաշտպանն աշխատանքային այցի ժամանակ հանդիպել է Արցախի փոքր և միջին ձեռնարկությունների զարգացման ասոցիացիայի ներկայացուցիչների հետ: Քննարկվել են գործարարների շահերի պաշտպանությանը, նրանց խնդիրների լուծմանն առնչվող հարցեր: Ձեռք են բերվել համատեղ ծրագրեր իրականացնելու պայմանավորվածություններ:
Աշխատանքային այցի ավարտին տեղի է ունեցել հանդիպում Արցախի պետական համալսարանի ռեկտորի Մանուշ Մինասյանի և նորաստեղծ իրավաբանական կլինիկայի ուսանողների հետ:

On December 9-11 the delegation headed by the Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan visited Artsakh on the occasion of International Human Rights Day.
The delegation met with Artsakh President Bako Sahakyan. Ruben Melikyan, the Human Rights Defender of Arstakh attended the meeting as well. During the meeting, issues related to the protection of human rights and cooperation between two human rights institutions were discussed.
Within the framework of the visit, the results of the competition on "Why are human rights important?: The reality I live in and experience of Zabel Esayan" for pupils of 9-12 grades of Artsakh schools were concluded.
The chairman of the competition Arman Tatoyan highlighted the initiative of his colleague from Artsakh in holding such competition. In his welcoming speech the Defender stressed that rights should be protected regardless of the status of the territory: the civilized world should recognise Artsakh with its democratic institutions.
"This year we celebrate International Human Rights Day in Artsakh. It is symbolic in the case of Artsakh, since the 1991 independence of and 2006 Constitutional referendums were held on this day. The Human Righs Defender's institution of Artsakh should have an independent engagement in international meetings, and the visits of international partners to Artsakh should be activiely persued", Arman Tatoyan said.
Within his working visit, the Defender met with the representatives of Small And Medium Enterprise Development Association of Artsakh. The protection of entrepreneurs' interests and questions related to their issues were discussed. Agreements on the implementation of joint projects were reached.
At the end of the visit a meeting was held with the Rector of Artsakh State University Manush Minasyan and students of the newly founded legal clinic.