Այսօր Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, Արտակարգ և լիազոր դեսպան Պյոտր Սվիտալսկիի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև պատվիրակության գրասենյակի ներկայացուցիչ Անդրեա Խալուպովան:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մարդու իրավունքների պաշտպանության երաշխիքների օրենսդրական և գործնական ամրապնդման, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի, մասնավորապես՝ մարզային ստորաբաժանումների կարողությունների զարգացման հարցեր:
Դեսպան Պ. Սվիտալսկին կարևորել է իրավունքների և ազատությունների ապահովման գործում Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտի նշանակությունը, ինչպես նաև պատրաստակամություն հայտնել իրականացնել ծրագրեր երկկողմ համագործակցության շրջանակներում:
Արման Թաթոյանը, ընդգծելով Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտի կարողությունների ամրապնդման գործում Եվրոպական միության պատվիրակության դերը, հաստատել է մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում համատեղ ծրագրեր նախաձեռնելու և համագործակցության ոլորտներն ընդլայնելու իր պատրաստակամությունը:

Today Republic of Armenia Human Rights Defender Arman Tatoyan held a working meeting with Head of Delegation of European Union to Armenia, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Piotr Świtalski. Andrea Chalupova, Political Officer of the Delegation, also participated in the meeting.
During the meeting issues related to ensuring human rights protection guarantees, both in legislation and in practice, as well as matters pertaining to further development of the capacity building of the Human Rights Defender’s Office, and more specifically the capacity building of its regional offices, were discussed.
The Ambassador P. Świtalski has emphasized the importance of the Human Rights Defender’s Office in ensuring the rights and freedoms and expressed readiness to implement projects in the framework of bilateral cooperation.
Arman Tatoyan has underlined the role of the Delegation of European Union and has confirmed his readiness to initiate joint projects in the framework of human rights protection and to expand the areas of cooperation.