2018 թվականի հուլիսի 15-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, թե Ղազախի շրջանի ուղղությամբ հետ է մղել Հայաստանի զինված ուժերի, ադրբեջանական մամուլի ձևակեպմամբ, դիվերսիոն խումբ, որի անդամներից մեկը գերի Է վերցվել։
Այս հայտարարությունից անմիջապես հետո Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի կողմից նշվող անձն իրականում Տավուշի Բերդավան գյուղի բնակիչ 1984 թվականին ծնված Կարեն Ղազարյանն է, ով ունի հոգեկան առողջության խնդիրներ, չի ծառայում և երբեք չի ծառայել Հայաստանի զինված ուժերում։
Դեպքի հաջորդ օրը ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին են դիմել Կարեն Ղազարյանի ծնողները և նրա մի շարք այլ մերձավոր ազգականներ: Այդ դիմումների հիման վրա ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի իրավասու ներկայացուցիչը, Պաշտպանի անմիջական հանձնարարությամբ, 2018 թվականի հուլիսի 17-ին այցելել է Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղ և հանդիպել Կարեն Ղազարյանի ծնողներին: Տեղի է ունեցել առանձնազրույց, որի ընթացքում ծնողները պնդել են, որ Կ.Ղազարյանը երբևէ չի հանդիսացել զինվորական անձ և տրամադրել են համապատասխան փաստաթղթեր, այդ թվում՝ կապված նրա հոգեկան առողջության խնդիրների և հոգեբուժարանում բուժումներ ստանալու հետ: Ըստ ծնողների՝ իրենց տունը գտնվում է ամենամոտը հայ-ադրբեջանական սահմանին. այդ օրը տեղացել է ուժեղ անձրև և ամպրոպ, ընդհատվել է էլեկտրաէներգիան, ինչն էլ նպաստել որդու մոլորվելուն՝ գիշերը ժամը 02:30-ի սահմաններում: Ծնողները նշել են նաև, որ իրենք անհամբեր սպասում են որդուն վերադարձնելուն:
Կարեն Ղազարյանի հոգեկան առողջության խնդիրների մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանին համապատասխան փաստաթղթեր են ներկայացրել նաև նրա մերձավոր ազգականները: Բերդավան համայնքի ղեկավարը Պաշտպանի ներկայացուցչին նույնպես պնդել է, որ Կարեն Ղազարյանն ունի հոգեկան առողջության խնդիրներ և երբևէ չի եղել զինվորական:
Վերջին օրերին Կարեն Ղազարյանի ծնողները մի քանի անգամ դիմել են Մարդու իրավունքների պաշտպանին՝ ներկայացնելով անհանգստություն այն մասին, որ մինչ օրս չունեն տեղեկություններ իրենց որդու գտնվելու մասին: Ծնողները ներկայացրել են նաև անհանգստություն Կ.Ղազարյանի կյանքի և առողջության ու նրա ֆիզիկական անվտանգության համար: Խնդրել են Պաշտպանի աջակցությունը իրենց որդու մասին տեղեկություններ ստանալու հարցում:
Հաշվի առնելով, որ առկա են Կարեն Ղազարյանի ծնողների կողմից Մարդու իրավունքների պաշտպանին հասցեագրված դիմումներ, ինչպես նաև այն, որ Կ.Ղազարյանը ՀՀ Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղի բնակիչ է և հանդիսանում է ՀՀ քաղաքացի, Պաշտպանի աշխատակազմում նախաձեռնվել է ուսումնասիրության ընթացակարգ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն ի գիտություն է ընդունել ՀՀ պաշտպանության նախարարության հրապարակած տեղեկությունն այն մասին, որ Կարեն Ղազարյանի առողջական խնդիրների և նրա վերադարձի կազմակերպման համար անմիջապես զգուշացվել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Երևանյան գրասենյակը:
Մյուս կողմից, Պաշտպանն արձանագրել Է հրապարակային տեղեկություններն այն մասին, որ Կարեն Ղազարյանի գերության մեջ գտնվելու ընթացքում ադրբեջանական իշխանությունները հետևողականորեն խոչընդոտում են ԿԽՄԿ-ի ներկայացուցիչների այցերը նրան:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը խիստ մտահոգիչ է համարում այս տեղեկությունը` հատկապես հաշվի առնելով, որ շարունակվում են Կարեն Ղազարյանի ծնողների ու նրա այլ ազգականների շարունակական անհանգստությունները Կ.Ղազարյանի ֆիզիկական անվտանգության ու Ադրբեջանում նրան բռնությունների ենթարկելու հնարավորության մասին:
Այս վիճակն անընդունելի է նաև այն տեսանկյունից, որ չնայած ԿԽՄԿ-ի միջազգային մարդասիրական մանդատին, վերջինս Կարեն Ղազարյանին տեսակցելու և, որպես հետևանք, նրա ընտանիքը Կ.Ղազարյանի մասին որևէ տեղեկություն ստանալու հնարավորություն չունեն: Այս վիճակն արդեն շարունակվում է 14 օր այն դեպքում, երբ միջազգային պահանջները սահմանում են հնարավորինս արագ, սակայն առավելագույնը յոթնօրյա ժամկետում անձի մասին տեղեկություն ստանալու նրա ընտանիքի իրավունքը: Ընդ որում, Կարեն Ղազարյանի ընտանիքը պետք է այս ժամականակահատվածում տեղեկություն ունենար նաև նրա գտնվելու վայրի մասին:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը հրավիրում է մարդու իրավունքների ոլորտի միջազգային կազմակերպությունների ու միջազգային իրավապաշտպան կառույցների ուշադրությունն այս հարցին և խնդրում աջակցություն Հայաստանի քաղաքացի, Հայաստանի սահամանմերձ գյուղի բնակիչ՝ հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող Կարեն Ղազարյանի ֆիզիկական անվտանգության ու նրա գտնվելու մասին տեղեկություններ ձեռք բերելու, նրա վերադարձին աջակցելու հարցում:

On 15 July 2018, the Ministry of Defence of Azerbaijan stated that they had prevented penetration by Armenian armed forces, described by the Azerbaijani media as a group of saboteurs, and that one of the members of the group had been taken captive.
Immediately after this statement, the Ministry of Defence of Armenia announced that this person is actually Mr. Karen Ghazaryan, a resident of Berdavan village, Tavush Province, born in 1984, who has mental health problems, does not serve and has never served in the armed forces of Armenia.
On the following day of the incident, Karen Ghazaryan’s parents and other close relatives applied to the Human Rights Defender of Armenia.
On 17 July 2018, based on the information received by those applications, the authorized representative of Human Rights Defender's Office, with direct instruction of the Human Rights Defender, visited Berdavan village of Tavush Province and met Karen Ghazaryan's parents.
A private interview took place during which the parents claimed that Mr. Ghazaryan had never been a military person. They provided respective documents, including documents related to his mental health problems and his medical treatment at a psychiatric hospital.
According to the parents, their house is the closest one to the Armenian-Azerbaijani border. On the day of the incident, there was heavy rain and thunderstorm, the electricity was cut off, which was the reason of their son’s getting lost approximately at 02:30 a.m. The parents also mentioned that they are waiting impatiently for the return of their son.
Documents about Karen Ghazaryan’s mental health issues were also provided to the Human Rights Defender by his close relatives. The head of Berdavan community as well asserted to the Defender’s representative that Karen Ghazaryan has mental health issues and had never been a military.
During recent days, Karen Ghazaryan’s parents applied to the Human Rights Defender several times, raising their concern about still being unaware of the whereabouts of their son. The parents also raised concern about Karen Ghazaryan’s life, health and his physical security. They asked the Defender’s assistance in receiving information about their son.
Taking into consideration that there are applications from Karen Ghazaryan’s parents addressed to the Human Rights Defender, as well as that Karen Ghazaryan is a resident of Berdavan village of Tavush Province and is an Armenian citizen, examination proceedings have been initiated at the Defender’s Office.
The Human Rights Defender took into consideration the statement by the Ministry of Defence of Armenia, according to which the Yerevan Office of International Committee of the Red Cross was immediately notified about Karen Ghazaryan’s health problems and about the possibility of organizing his return.
On the other hand, the Defender recorded publicly available information that the Azerbaijani authorities consistently hinder ICRC representatives’ visits to Karen Ghazaryan during his captivity.
The Human Rights Defender is concerned about this situation, especially when Karen Ghazaryan’s parents and other relatives are continuously alarmed about his physical security and the possibility of being subjected to violence in Azerbaijan.
This situation is impermissible also in the sense that the ICRC, despite its international humanitarian mandate, has not been able to pay a visit to Karen Ghazaryan, as a result of which Karen Ghazaryan’s family does not have any possibility of receiving information about him. This situation persists for already 14 days, whereas international standards provide that the family has the right to receive information in the shortest time possible but at the latest not more than one week period. Moreover, Karen Ghazaryan’s family should also be informed about his whereabouts within that same time-period.
The Human Rights Defender of Armenia brings this question to the attention of international organizations and international human rights defence institutions and requests for their support in obtaining information about the physical security and the whereabouts of Mr. Karen Ghazaryan, an Armenian citizen, a resident of a borderline village of Armenia, a person with mental health problems.