Մարդու իրավունքների պաշտպանն իրականացնում է իրավունքների երաշխավորման ու պաշտպանության սահմանադրական առաքելություն՝ դրանով իսկ նպաստելով երկրի իրավապաշտպան ողջ համակարգի արդյունավետ աշխատանքին: Սա իր հերթին ենթադրում է, որ Պաշտպանի ուշադրության ներքո գտնվող հիմնարար հարցերից են երկրում տեղի ունեցող ժողովրդավարական զարգացումները:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի այս առաքելությունն իրականացվում է սահմանադրական կարգավիճակի ուժով՝ առաջնորդվելով անաչառ ու ապաքաղաքական աշխատանքի հիմնարար սկզբունքներով:
Վերջին ժամանակներս երկրում տեղի ունեցող իրադարձությունները Պաշտպանի անմիջական ուշադրության ներքո են: Դրանց ուսումնասիրությունը հնարավորություն է տվել արձանագրել հարցեր, որոնք առաջ են բերում Մարդու իրավունքների պաշտպանի դիրքորոշումները հրապարակային արտահայտելու անհրաժեշտություն: Մասնավորապես՝
1. Այս տարվա ապրիլ-մայիս ամիսներին արձանագրված ժողովրդավարական զարգացումների ընթացքում Հայաստանի քաղաքացին հնարավորություն ունեցավ իր կամքի ազատ իրացման շնորհիվ ապահովել հիմնարար փոփոխություններ, որոնք անմիջականորեն առնչվում են մեզանից յուրաքանչյուրին:
2. Ժողովրդավարական այդ զարգացումների արդյունքները պետք է ծառայեցնել հանրային իշխանության համակարգը ինստիտուցիոնալ ամուր հիմքերի վրա դնելուն՝ հենվելով քաղաքացիների բարձր վստահության վրա: Քաղաքացիների վստահությունն էլ հենց իշխանության հիմքն է՝ լինելով պետության ամրության հիմնարար գրավականը: Բոլորիս խնդիրն է համատեղ ջանքերով նպաստել այդ վստահության ամրապնդմանն ու ամրության պահպանմանը:
3. Այս ամենով հանդերձ, երկրում պետք է երաշխավորված լինի պետական իշխանության իրականացումը Սահմանադրությանը և օրենքներին համապատասխան՝ օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների բաժանման ու հավասարակշռման հիման վրա: Այդ իշխանություններից յուրաքանչյուրը պետք է հարգանքով վերաբերվի մյուսին և առաջնորդվի միայն իրեն վերապահված կարգավիճակի հրամայականով ու սահմաններով: Այս մոտեցումը հնարավորություն կտա բոլոր ջանքերն ուղղել իրավական պետության և ժողովրդավարական զարգացման որակապես նոր փուլի հաստատմանը: Պետք է բացառվի արձանագրված ձեռքբերումներից ցանկացած հետնահանջ:
4. Թվարկված հիմնարար նպատակները պահանջում են, որպեսզի երկրում տեղի ունեցող յուրաքանչյուր գործընթաց անվերապահ հիմնված լինի իրավունքի գերակայության վրա: Ցանկացած նախաձեռնության հիմքում պետք է լինի մարդու իրավունքը:
5. Պետք է հարգել այլոց իրավունքներն ու ազատությունները, չպետք է թույլ տալ դրանց ոչ իրավաչափ որևէ միջամտություն: Պետք է հարգանքով վերաբերվել յուրաքանչյուր մարդու արժանապատվությանը. այն անխախտելի է, մեզանից յուրաքանչյուրի իրավունքների և ազատությունների անփոխարինելի հիմքն է: Այս կերպ է ձևավորվում համերաշխությունը հասարակությունում ու ապահովվում փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտ:
6. Երկրի ժողովրդավարական զարգացման հիմնարար ցուցիչներից է խոսքի ազատությունը. այս բարձր արժեքի պաշտպանությունը բոլորիս պարտականությունն է: Սրա հետ էլ ուղղակիորեն կապվում է այլակարծության խթանումը. դա մեր երկրին հիմա հատկապես անհրաժեշտ է:
7. Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից սոցիալական ցանցերի օգտատերերի հրապարակային գրառումների ու մեկնաբանությունների մշտադիտարկումն արձանագրել է վերջին օրերի ընթացքում վիրավորանքի ու ատելության խոսքի զգալի աճ:
8. Դիտարկումը վկայում է, որ «որևէ կողմին», հատկապես՝ գործադիր իշխանությանն ուղղված քննադատություն, իսկ որոշ դեպքերում՝ պարզապես այլակարծություն պարունակող հրապարակումների ներքո սոցիալական ցանցերի օգտատերերի կողմից արվում են վիրավորանք ու ատելության խոսք և նույնիսկ բռնության կոչեր պարունակող մեկնաբանություններ: Մանրամասն ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ դրանք հաճախ արվում են առանց այդ հրապարակումների բովանդակությանը ծանոթ լինելու՝ հիմնվելով վերնագրերի վրա կամ միայն հաշվի առնելով հրապարակման հեղինակի անձը: Ընդ որում, ագրեսիվությամբ են առանձնանում առերևույթ կեղծ օգտատերերի գրառումները, որոնց թիվը զգալիորեն ավելացել է: Վերջին օրերին արձանագրվել է նաև Ազգային ժողովի պատգամավորներին ուղղված այդպիսի մեկնաբանությունների շեշտակի աճ, ինչը մտահոգիչ է հասարակությունում ԱԺ պատգամավորի դերի ու հեղինակության տեսանկյունից:
Ակնհայտ է, որ այս իրավիճակը անհանդուրժողականությունը խորացնող գործոն է: Այն բացասական է ազդում հասարակությունում համերաշխության ապահովման վրա: Ուստի, ողջունելի են այն հանրային գործիչների կոչերը, որոնք ուղղված են վիրավորանքի ու ատելության խոսքի բացառմանը:
9. Ստեղծված իրավիճակում մեծ դեր ունեն նաև զանգվածային լրատվության միջոցներն ու լրագրողները: Նրանց բոլորին խնդրում եմ, որպեսզի իրենց հրապարակումներից հեռացնեն վիրավորանք, ատելության խոսք կամ բռնության կոչ պարունակող ցանկացած մեկնաբանություն՝ անկախ նրանից՝ դա արվել է առերևույթ կեղծ, թե իրական օգտատիրոջ կողմից: Դա մեծապես կնպաստի հանդուրժողականության ու համերաշխության ապահովմանը:
10. Պետք է ի սպառ վերացնել հասարակությունը խմբերի բաժանելու միտումները: Սա սկզբունքորեն է անթույլատրելի: Այս երևույթը խնդրահարույց է երկրում մարդու իրավունքների պաշտպանության ողջ համակարգի տեսանկյունից: Այն կարող է ունենալ խորը բացասական հետևանքներ, որոնց վերացումը կպահանջի երկարաժամկետ ջանքեր:
11. Պետք է դադարեցնել հասարակությունը «նախկինների» ու «նորերի» բաժանելու փորձերը: Առավել վտանգավոր է, երբ դա արվում է հանրային գործիչների, իսկ մի շարք դեպքերում նաև իրավապաշտպանների կողմից: Սա նույնպես այն գործոններից է, որ խաթարում է համերաշխությունը և չի նպաստում պետության ամրությանը:
Ցանկացած խնդիր պետք է լուծվի երկխոսության միջոցով՝ միմյանց նկատմամբ փոխադարձ հարգանքի ու համերաշխության մթնոլորտում:

Fulfilling its constitution mission to guarantee and safeguard human rights the Human Rights Defender contributes to the effective functioning of the country's entire system on human rights protection. The latter assumes that democratic developments, taking place in the country, are one of the fundamental issues under the Defender’s consideration.
The Human Rights Defender fulfils the named mission by virtue of his constitutional status and guided by the fundamental principles of impartiality and political neutrality.
Recent developments in the country are under due consideration of the Defender. The study of the latter situation in the country emphasizes the necessity to publicly express the Human Rights Defender's position on them, which are:
1. During the democratic developments in the country in April-May of the current year, citizens of Armenia, exercising their free will, had an opportunity to make fundamental changes that directly concerns each of us.
2. Relying on the high level of trust among citizens, the outcomes of these democratic developments should be served for putting the public power system on a solid institutional grounds. Being a fundamental guarantee of country’s strength, trust of citizens is the basis of power. Everyone’s mission is to make mutual efforts to strengthen and preserve the atmosphere of trust.
3. Nevertheless, it is necessary to guarantee that state power is exercised in conformity with the Constitution and the laws based on the separation and balance of the legislative, executive and judicial powers. Each of these powers must respect the others and be guided only by the mandate entrusted to it. This approach will give the opportunity to direct all the efforts to the establishment of the rule of law and democracy to the qualitatively new stage of development. Any step back from the achievements must be excluded.
4. The mentioned fundamental objectives require that every process taking place in the country be unconditionally based on the rule of law. Any initiative should be based on human rights.
5. The rights and freedoms of all must be respected, and any act of unlawful interference must be prohibited. Everyone's dignity must be respected: it is indivisible, it is an indispensable basis for the rights and freedoms of each of us. This is the way to form solidarity in the society and enshrine the atmosphere of mutual respect.
6. Freedom of speech is one of the key indicators of democratic development of the country and the protection of this high value is the responsibility of everyone. This is directly linked to the promotion of dissent, that is especially necessary for our country nowadays.
7. Monitoring public posts of the recent social network users and comments, that has been conducted by the Human Rights Defender's Office has shown a significant increase of insult and hate speech.
8. The observation shows, that comments with insult, hate speech and even calls for violence are made by social network users under the posts containing criticisms towards “anyone”, especially executive authority. A detailed study indicates that they are often made based on headline or only considering the publisher's personality without getting familiar with the content of those publications. At the same time, aggression is being noticed in the comments of evidently face accounts, number of which has been significantly increased. In the recent days significant increase of such comments addressed to the deputies of the National Assembly has been noticed and is concerning from the perspective of the society regarding deputy’s role and reputation.
It is obvious that this situation is a contributing factor for intensifying (amplifying) intolerance. It has a negative impact on the provision of solidarity in the society. Therefore, the calls of public figures to eliminate insult and hate speech are welcomed.
9. Mass media and journalists also play a considerable role in the current situation. I ask all of them to remove from their publications any comment, containing insult, hate speech or call for violence, regardless of whether they have been made by evidently fake or real user. It will significantly promote tolerance and solidarity.
10. It is necessary to completely eliminate the tendencies of dividing the society into groups (or the intentions to divide). This is totally unacceptable. This phenomenon is problematic in terms of the whole human rights protection system in the country. It can have profound negative consequences, the elimination of which will require long-term efforts.
11. Attempts to divide the society into “predecessors” and “successor” have to be ceased. It is even more dangerous when public figures and, in some cases, human rights activists conduct such separative actions. This is one of the factors, among others, that undermine solidarity and do not contribute to the strength of the state.