Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ժամեր առաջ այցելել է Ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության Ձերբակալված անձանց պահման վայրում գտնվող ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Արարատ Միրզոյանին, Սասուն Միքայելյանին, ինչպես նաև Դավիթ Սանասարյանին, Արմեն Գրիգորյանին և ձերբակալված մի շարք այլ անձանց:
Պաշտպանն առանձնազրույցներ է ունեցել նրանց հետ, ստուգվել են պահման պայմաններն ու համապատասխան փաստաթղթերը: Դժգոհություններ պահման պայմաններից և ՁՊՎ-ի աշխատակիցների վերաբերմունքից չեն ներկայացվել: Պատգամավորների կողմից բարձրացվել է նաև ռադիոընդունիչի հարց՝ նորությունների ծանոթանալու նպատակով, որոնք տրամադրվել են: Երկու ձերբակալվածի դեպքում բարձրացվել է զանգի իրավունքի հարց, որն ապահովվել է:
Պաշտպանի աշխատակազմում նախաձեռնված է քննարկման ընթացակարգ՝ օրենքով նախատեսված լիազորությունների ողջ ծավալով քայլեր ձեռնարկելու նպատակով: Առանձնազրույցների ընթացքում բարձրացված բոլոր հարցերի, այդ թվում՝ կապված ազատությունից զրկելու հիմքերի հետ, գրություններ կհասցեագրվեն քրեական հետապնդման մարմիններին:

Several hours ago the Human Rights Defender Arman Tatoyan visited members of RA National Assembly Ararat Mirzoyan, Sasun Mikayelyan, as well as Davit Sanasaryan, Armen Grigoryan and a number of other arrested people who are held at Yerevan Police detention facility.
The Defender had private conversations with them, their keeping conditions and the respective documents were examined. No complaints have been raised in relation to the keeping conditions and treatment by the authorities of the detention facility. The members of the Parliament raised a question about access to radio-receiver in order to be aware of the news, which was provided. Two arrested individuals raised a question concerning the right to make a call, which was secured.
Discussion proceedings have been initiated at the Human Rights Defender’s Office aiming to take measures to the fullest of the mandate prescribed by law. Statements related to all the questions raised during the conversations, including questions related to the grounds of apprehensions, will be addressed to criminal prosecution authorities.