Պաշտպանի հայտարարությունը ԵՄ պատգամավորների նկատմամբ միջազգային հետախուզում հայտարարելու վերաբերյալ
Երեկ ադրբեջանական լրատվամիջոցները տեղեկություններ են տարածել այն մասին, թե Ադրբեջանի իշխանությունները միջազգային հետախուզում են հայտարարել Եվրամիության խորհրդարանի պատգամավորներ Ֆրանկ Էնգելին (Լյուքսեմբուրգ), Էլենի Թեոխարոսին (Կիպրոս), Յարոմինա Շտետինը (Չեխիա) Արցախ այցելելու և սահմանադրական հանրաքվեի ժամանակ դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար: Ավելին, ըստ տարածված տեղեկությունների՝ ադրբեջանական դատարանը Եվրոպական խորհրդարանի անդամներին արդեն իսկ կալանավորելու որոշում է կայացրել և իբր թե նրանք հետախուզվում են Ինտերպոլի տվյալներով:
Ադրբեջանին չի հաջողվելու հասնել իր հետապնդած որևէ արդյունքի այս անիմաստ ու կեղծ տվյալներով հայտարարությամբ: Եվրախորհրդարանի պատգամավորները Ինտերպոլի բազայով հետախուզման մեջ չեն գտնվում, ինչպես արդեն պաշտոնապես հերքվել է ՀՀ ոստիկանության կողմից:
Ալեքսանդր Լապշինի գործին հակադարձ նախադեպի սկզբունքով միջազգային գործիչների ու լրագրողների այցերն Արցախ դառնալու են ավելի հաճախակի: Դրան նպաստելու են Ադրբեջանի հենց այսպիսի արատավոր քայլերը: Դրա վառ ապացույցն էր ընդամենը մի քանի օր առաջ Արցախի նոր Սահմանադրության հանրաքվեի շրջանակում աշխարհի 30 երկրից 104 միջազգային գործչի այցը Արցախ: Նրանք բոլորը, այդ թվում՝ Ֆրանկ Էնգելը, Էլենի Թեոխարուսը, Յարմիր Շտետինը իրական ժողովրդավարական արժեքներ կրող մարդիկ են:
Միջազգային հյուրերի այցերն ու նրանց աշխատանքն Արցախում համարվել են ու միշտ էլ կհամարվեն իրավաչափ:
Պետք է անդադար ու համառ աշխատանքով հասնել նրան, որ քաղաքակիրթ աշխարհը ճանաչի մեր հայրենիքի արցախյան հատվածն իր ժողովրդավարական ինստիտուտներով: Այդ ուղղությամբ պետք է աշխատենք միասնաբար ու կազմակերպված, աշխատենք օրուգիշեր՝ մեկս մյուսին լրացնելով ու առանց ջանք խնայելու:
Իմ կատարած աշխատանքով ու այս հայտարարությամբ պատասխանատու հանձնառություն եմ ստանձնում կարգավիճակի ու ռեսուրսների առավելագույն հնարավորություններով աշխատելու աշխարհում Արցախի ժողովրդավարական ճանաչումն ապահովելու ուղղությամբ:
Ժամանակն է իրավական վարկաբեկման ենթարկելու ու ոչնչացնելու «սև ցուցակ» կոչվող երևույթը. ադրբեջանական որևէ արատավոր քայլ չի կարող կանգնեցնել Արցախի ժողովրդավարական զարգացման ընթացքը:

Yesterday, the Azerbaijani media reported that the Azerbaijani authorities have issued an international arrest warrant for the Members of the European Parliament (MEP), Frank Engel (Luxembourg), Eleni Theocharous (Cyprus) and Jaromír Štětina (Czech Republic) for visiting Artsakh and carrying out observation mission during the constitutional referendum. Moreover, according to the information spread, the decision on the detention of MEPs has been already made by the Azerbaijani court, and allegedly they are wanted by the Interpol.
By spreading such absurd and false information, Azerbaijan will fail in achieving any result. As has already been officially confirmed by the Police of the Republic of Armenia, the MEPs are not wanted according to the Interpol database.
By the contrary precedent principle in regard to Alexander Lapshin’s case, the visits of international officials and journalists to Artsakh will become more frequent. Such vicious steps of Azerbaijan will particularly contribute to this. The visit of 104 international observers from 30 countries of the world to Artsakh is a vivid evidence of this. All of them, including Frank Engel, Eleni Theocharous and Jaromír Štětina are real bearers of democratic values.
The visits of international guests and their activities in Artsakh have always been and will be considered legitimate.
Incessant and persistent work should be undertaken for the civilized world to recognize the Artsakh part of our homeland with its democratic institutions. Together we should tirelessly work towards this direction day and night, by completing each other.
With my activities and this statement, I commit myself to work towards Artsakh’s democratic recognition, through maximum opportunities of my status and resources.
It is time to legally discredit and eliminate the so-called “black list” phenomenon: any vicious step by Azerbaijan cannot stop the process of Artsakh’s democratic development.