ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այսօր Ժնեւում հանդիպել է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար Զեիդ Ռաադ Ալ Հուսեյնին: Գերագույն հանձնակատարը շնորհակալություն է հայտնել միջազգային պահանջներին համապատասխան տարված արդյունավետ եւ ակտիվ աշխատանքի համար եւ ընդգծել, որ դա հենց այն աշխատանքն է, որ ՄԱԿ-ի գերագույն հանձնակատարի գրասենյակը ակնկալում է Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտից:
Հանդիպման ընթացքում Արման Թաթոյանը գերագույն հանձնակատարին է ներկայացրել այս տարվա ապրիլի սկզբին ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի ընթացքում Արցախի քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի կատարած՝ մարդու իրավունքների հիմնարար խախտումները՝ դաժանությունների կոնկրետ օրինակներով:
Պաշտպանը գերագույն հանձնակատարին է փոխանցել Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի հրապարակած՝ այդ դեպքերը վերլուծող զեկույցները, ինչպես նաեւ արգելված զինատեսակների եւ քաղաքացիական բնակավայրերի նկատմամբ թիրախավորված հարձակումների վերաբերյալ տվյալները՝ կոնկրետ փաստերով:
Մարդու իրավունքների խորհրդի 33-րդ նիստի ընթացքում գերագույն հանձնակատարն իր բացման խոսքում նշել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու հնարավորություն չունի եւ այդ իսկ պատճառով չի տիրապետում այնտեղ մարդու իրավունքների վիճակին: Այս կապակցությամբ Պաշտպանը հանձնակատարին է փոխանցել ԼՂ մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ Արցախ այցելելու հրավերը:
Արման Թաթոյանն առանձնապես ընդգծել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի մասնակցության կարեւորությունը միջազգային մակարդակի հանդիպումներին, քանի որ դա կապ չունի որեւէ քաղաքական հարցի հետ եւ ունի բացառապես իրավապաշտպան եւ կանխարգելիչ նպատակներ:
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են նաեւ «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի նախագծի առանցքային կարգավորումները եւ կարևորվել է գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի կարծիքը դրա վերաբերյալ: Շեշտադրվել են սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում Մարդու իրավունքների պաշտպանին ընձեռնված նոր լիազորությունները, այդ թվում՝ մասնավոր կազմակերպությունների կողմից մարդու իրավունքների եւ ազատությունների պահպանումը եւ այդ կազմակերպությունների խախտած իրավունքների եւ ազատությունների վերականգնումը:
Հանդիպման ավարտին գերագույն հանձնակատարը առաջարկել է լինել մշտական կապի մեջ եւ կարեւորել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի դերը միջազգային կազմակերպությունների եւ ՀՀ իշխանությունների հետ կապի հարցերում:

Mr. Arman Tatoyan, RA Human Rights Defender met with Mr. Zeid Ra’ad Al Hussein, United Nations High Commissioner for Human Rights, in Geneva, Switzerland, on November 25. The High Commissioner expressed gratitude for the productive and active work carried out in compliance with the international standards and emphasized that it is the work that the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights anticipates from the Office of the Human Rights Defender of Armenia.
During the meeting Mr. Tatoyan presented to the High Commissioner concrete examples of atrocities and fundamental human rights violations, committed by the Azerbaijani armed forces against the civilian population of the Republic of Artsakh during the military aggression launched by Azerbaijan in the beginning of April.
Mr. Tatoyan passed to the High Commissioner the reports prepared by the Artsakh Human Rights Defender analyzing the above-mentioned events, as well as data and concrete facts regarding the prohibited weapons used and targeted attacks launched on civilian settlements by Azerbaijan.
In his opening speech delivered at the 33rd session of the Human Rights Council the High Commissioner noted that he didn’t have the opportunity to visit Nagorno Karabakh and for that reason is unaware of the human rights situation there. In this regard, the Armenian Human Rights Defender presented to the High Commissioner the Nagorno Karabakh Human Rights Defender’s invitation to visit Artsakh.
Mr. Tatoyan particularly emphasized the importance of Artsakh Human Rights Defender’s participation in international meetings, since there is no link between this kind of participation and political issues, and such participation may be exclusively aimed at protection of human rights and prevention of violations.
During the meeting key regulations of the RA draft law on the Human Rights Defender were also presented and the importance of the Office of the UN High Commissioner’s opinion on the draft law was emphasized. The expansion of powers of the Human Rights Defender resulting from the recent Constitutional changes was stressed, including the authorization to follow the protection of human rights and freedoms not only by state and local government agencies but also by private organizations, and to assist to the restoration of rights and freedoms violated by those organizations.
At the end of the meeting Mr. Zeid Ra’ad Al Hussein offered to Mr. Arman Tatoyan that a constant contact should be maintained between their Offices and emphasized the importance of the role that the Armenian Human Rights Defender plays in maintaining contact between international organizations and RA authorities.