ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչները հունվարի 30-ից փետրվարի 2-ըվերապատրաստման դասընթացներ են անցկացրել ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայողների համար: Դրանք իրականացվել են «Առողջապահության և մարդու իրավունքների պաշտպանության ամրապնդումը Հայաստանի բանտերում» ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է Եվրոպայի խորհրդի, Եվրոպական միության, ինչպես նաև ՀՀ արդարադատության նախարարության համագործակցությամբ:
Դասընթացների ընթացքում հիմնականում քննարկվել են ազատությունից զրկված անձանց և քրեակատարողական ծառայողների իրավունքներին ու պարտականություններին առնչվող հարցեր: Քննարկումների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել այնպիսի թեմաներին, ինչպիսիք են ազատությունից զրկված անձանց պատշաճ բժշկական սպասարկումը, խոցելի խմբերի նկատմամբ վարվեցողության առանձնահատկությունները, խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի արգելքը, բժշկական անձնակազմի կողմից մարմնական վնասվածքների պատշաճ արձանագրումը և փաստաթղթավորումը, ինչպես նաև ազատությունից զրկված անձանց հիմնարար իրավունքներին առնչվող այլ թեմաներ: Դասընթացների ընթացքում դասընթացավարների կողմից վերը նշված թեմաները քննարկվել են ինչպես դասախոսությունների, այնպես էլ խմբային աշխատանքների և վարժությունների միջոցով:

During 30th January to 2nd February the Representatives of Human Rights Defender’s Office of RA conducted trainings for prison staff. The trainings were carried out within the project on “Strengthening the Health Care and Human Rights Protection in Prisons in Armenia”, which is conducted in cooperation with the Council of Europe, the European Union, as well as the Ministry of Justice of RA.
During the trainings issues related to rights and obligations of prison staff members and persons deprived of liberty were discussed. The discussions were related to topics such as the proper health care of persons deprived of liberty, the specificities on treatment with vulnerable groups, the prohibition of torture and ill treatment, the proper documentation of bodily injuries by medical staff, as well as other issues concerning fundamental rights of persons deprived of liberty.