Քաղաքացին դիմել է Մարդու իրավունքների պաշտպանին Ռուսաստանի Դաշնությունից Հայաստանի Հանրապետություն ավտոմեքենա ներմուծած որդու նկատմամբ նշանակած տուգանքի վերացման համար։
Ըստ դիմումատուի՝ ավտոմեքենան հաշվառելիս տեղեկացել են, որ ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից որդու նկատմամբ նշանակվել է դրամական տուգանք: Վարչական տույժի վերաբերյալ որոշումը կայացվել է այն պատճառաբանությամբ, թե ավտոմեքենա ներմուծած քաղաքացին՝ որպես անհատ ձեռնարկատեր, սահմանված ժամկետից ուշ է հարկային մարմին ներկայացրել ներմուծման հայտարարագիրը:
Քաղաքացու պնդմամբ՝ որդին որևէ հայտարարագիր չի ներկայացրել և չի հանդիսանում անհատ ձեռնարկատեր։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում սկսված քննարկման ընթացակարգի շրջանակում պարզվել է, որ որպես անհատ ձեռնարկատեր տուգանված քաղաքացին՝ հաշվառված չէ Արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալությունում։ Ավելին, Պետական եկամուտների կոմիտեից ստացված ներմուծման հարկային հայտարարագրում բացակայում է հայտարարագրելու իրավասություն ունեցող անձի ստորագրությունը:
Արդյունքում, Պետական եկամուտների կոմիտեն անվավեր է ճանաչել քաղաքացու նկատմամբ նշանակված տուգանքի որոշումը, քանի որ մեկ ավտոմեքենա ներմուծելու դեպքում ֆիզիկական անձը հարկային հայտարարագիր ներկայացնելու պարտավորություն չի կրում:

A citizen applied to the Human Rights Defender with a view to abolishing the fines imposed on his son for importing a car from the Russian Federation to the Republic of Armenia.
According to the Applicant, while registering the car, they were informed that pecuniary fines had been imposed on his son by the State Revenue Committee by the Government. The decision on the administrative sanction was substantiated on the ground that after importing the car, the citizen, as a sole entrepreneur, submitted the import declaration to the tax authorities after the specified deadline.
The citizen claimed that his son had not submitted any declaration and that he is not a sole entrepreneur.
Within the framework of examination procedure at the Human Rights Defender’s Office it was revealed that the citizen who had been fined as a sole entrepreneur, was not registered in the Agency of the Public Register of Legal Entities of the RA Ministry of Justice. Moreover, the registering authority’ signature in the declaration was missing.
As a result, the State Revenue Committee found that the fine imposed on the citizen was invalid, because a person does not have an obligation to submit tax declaration in case of importing one car.