Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հետազոտական և կրթական կենտրոնի ղեկավար Լուսինե Սարգսյանը 4-օրյա վերապատրաստում է անցկացրել դպրոցական ավագ տեսուչների համար:
Իրավական կրթություն և ակտիվ մասնակցություն ծրագրի շրջանակում «ՓԻ-ԷՅՉ» Ինթերնեշնլ կազմակերպության և ՀՀ ոստիկանության կազմակերպած վերապատրաստման ժամանակ փորձագետը ներկայացրել է իր կողմից վերամշակված «Իրավական խճանկար» և նոր՝ «Ընտանիքում բռնության վերաբերյալ դասապլաններ» ձեռնարկները:
4-օրյա վերապատրաստումների ժամանակ Լուսինե Սարգսյանը մանրամասնել է ձեռնարկների բովանդակությունը, դրանցում օգտագործված ուսուցման մեթոդները և երեխաների հետ աշխատելու հիմնական առանձնահատկությունները: Նա կարևորել է դպրոցական տեսուչի կողմից դասընթացի վարման ընթացքում խաղերի և այլ ինտերակտիվ վարժությունների միջոցով երեխաներին մասնակից դարձնելը:
Նշենք, որ դասապլանները մշակվել են մարդկանց թրաֆիքինգ և շահագործում, կիբերհանցագործություններ և անվտանգությունը համացանցում, անչափահասների արդարադատության համակարգը, ինչպես նաև ընտանիքում բռնությունը և այլ թեմաներով:

Lusine Sargsyan, the Head of Research and Educational Center of the Human Rights Defender’s Office conducted 4-day training for school senior inspectors.
During the training organized by the PH International organization and the RA Police within Legal Education and Active Participation Project, the expert presented the manuals entitled "Legal Mosaic" and “Lesson Plan on Domestic Violence in the Family" edited by the latter.
During the four-day training, Lusine Sargsyan outlined the handbook content, the teaching methods presented in manuals, and the main peculiarities of working with children. She highlighted the importance of involving children in classes through games and other interactive exercises by school inspector.
Manuals have been developed on human trafficking and exploitation, cybercrime and security on the Internet, the juvenile justice system, as well as domestic violence and other topics.