Երևանի ավագանու նիստերի լուսաբանման և քաղաքապետարանի շենքում լրագրողների աշխատանքի կազմակերպմանը վերաբերող հարցերը Մարդու իրավունքների պաշտպանի առաջնահերթ ուշադրության ներքո են:
Երևանի ավագանու աշխատանքների թափանցիկությունն ու պատշաճ լուսաբանումը այդ մարմնի հանդեպ հանրային վստահության ապահովման, քաղաքացիների տեղեկություններ ստանալու իրավունքի կարևոր երաշխիքներից են: Լրագրողն այդ կարևոր հանրային գործառույթի կրողն է:
Օրենքին համապատասխան և բարեխիղճ գործելու լրագրողի բարձր պատասխանատվությունն ու կոչումը պայմանավորում են պետության ներկայացուցչի պարտականությունն առաջնորդվելու լրագրողի օրինավորության, նրա բարեխղճության ու ազնվության կանխավարկածով:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն ի գիտություն է ընդունում Երևանի քաղաքապետարանի պարզաբանումն այն մասին, որ քաղաքապետարանի շենքում լրագրողի աշխատանքի կազմակերպումն ու ավագանու նիստերի լուսաբանման առնչությամբ կարգավորումները չեն առաջացնելու խոչընդոտներ լրագրողների համար, իսկ բաց և թափանցիկ աշխատանքի սկզբունքները շարունակվելու են պահպանվել:
Որևէ կարգավորում չի կարող իրականացվել այնպես, որ հանգեցնի լրագրողի աշխատանքի խոչընդոտման կամ ձևավորի նման հանրային ընկալում:

Questions related to reporting on the sessions of the Council of Elders and organizing journalists’ activities in the Municipality’s building are under the Human Rights Defender’s primary attention.
Transparency and proper reporting on the activities of the Council of Elders of Yerevan is one of the important guarantees for securing public trust towards that organ and citizens’ right to receive information. A journalist bears that important public function.
State representatives shall be guided by the presumption that a journalist is acting lawfully, conscientiously and frankly due to the latter’s high responsibility and call to act in accordance with the law and in a conscientious manner.
The Human Rights Defender notes the clarification of the Yerevan Municipality that the regulations on the organization of journalist’s work in Municipality’s building and the coverage of the Council of Elders’ sessions do not create any obstruction for journalists. They will be adhering to the open and transparent working principles.