Չհայտարարված մոնիթորինգային այցեր՝ Վայոց ձորի և Սյունիքի ազատազրկման վայրեր
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի` որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմի գործառույթներն իրականացնող ստորաբաժանումը 2017 թվականի հոկտեմբերի 11-ից 13-ը մոնիթորինգային չհայտարարված այցեր է կատարել ՀՀ Վայոց ձորի և Սյունիքի ազատազրկման վայրեր, մասնավորապես՝ Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզային վարչությունների ոստիկանության բաժիններ և ձերբակալված անձանց պահելու վայրեր, ՀՀ արդարադատության նախարարության «Գորիս» քրեակատարողական հիմնարկ և Սյունիքի մարզային նյարդահոգեբուժական դիսպանսեր:
Ուսումնասիրվել են նշված վայրերում ազատությունից զրկված անձանց պահման պայմանները, ընդհանուր վիճակը, ինչպես նաև դրանց համապատասխանությունը ներպետական և միջազգային չափանիշներին:
Արձանագրված խնդիրների կապակցությամբ նախապատրաստվում են իրավասու պետական մարմիններին ուղղված համապատասխան գրություններ:

From October 11 to October 13, the department exercising the Human Rights Defender’s functions as a National Preventive Mechanism made unannounced visits to places of deprivation of liberty in Vayots Dzor and Syunik, Armenia, specifically to police stations and places of deprivation of liberty of Vayots Dzor and Syunik regional departments, “Goris” penitentiary institution of RA Ministry of Justice and Syunik neuropsychological dispensary.
The conditions of detention, the general situation, as well as their compatibility with domestic and international standards have been examined at mentioned institutions.