Նոյեմբերի 20-ին Տավուշի մարզի Նոյեմբերյան քաղաքում Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի և ՀԿ-ների ներկայացուցիչների միջև տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում` նվիրված կանանց տնտեսական իրավունքների իրականացմանը:
ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության և Ամերիկյան իրավաբանների ընկերակցության հայաստանյան ներկայացուցչության աջակցությամբ իրականացվող «Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության խթանում բոլորի համար» ծրագրի շրջանակում կազմակերպված միջոցառման նպատակն է աջակցել մարզերում բնակվող կանանց տնտեսական կարողությունների զարգացմանը, ինչպես նաև նպաստել տնտեսական գործունեությամբ զբաղվելու հնարավորությունների ստեղծմանը և հասարակության մեջ կնոջ դերի վերաբերյալ կարծրատիպերի հաղթահարմանը:
Քննարկվել են կանանց զբաղվածության ոլորտում Մարդու իրավունքների պաշտպանի աջակցության ուղիները, կանանց կարողությունների զարգացման և տնտեսական առաջխաղացման հնարավորությունները:
Միջոցառման ժամանակ կազմակերպվել է նաև վերապատրաստման դասընթաց: Դասընթացին ներգրավված փորձագետը ներկայացրել է իրավաբանական անձանց պետական գրանցում իրականացնելու իրավական կարգավորումները, հարկման կարգը, գնագոյացման մեթոդները և այլ հարցեր:
Նման քննարկումները կկրեն շարունակական բնույթ՝ հնարավորություն ընձեռելով մարզերում բնակվող կանանց զարգացնել իրենց տնտեսական կարողություններն ու վաճառել սեփական արտադրանքը:

On November 20, a working meeting took place between representatives of the Office of the Human Rights Defender and local civil society organisations on the exercise of women's economic rights.
The event – supported by the United States Agency for International Development (USAID) and the American Bar Association in Armenia within the framework of “Promoting Human Rights Protection in Armenia for All” project – aims to promote the economic capacity of women in regions, as well as promoting opportunities for them to engage in economic activity and overcoming stereotypes about women's role in society by raising awareness on women's rights.
During the discussions various ways of the Human Rights Defender's assistance in women's employment, women's capacity building and economic empowerment were discussed.
During the same meeting a training aimed to enhance women’s capacity in initiating business enterprise has been conducted. The expert involved in the training provided legal regulations on state registration of legal persons, taxation procedures, pricing methods and other related issues.
Such discussions are to be continuous, allowing women living in the provinces to develop their economic capabilities and sell their own products.