Մարդու իրավունքների պաշտպանն այսօր ընդունել է ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ ժողովրդավարացման բաժնի ղեկավարի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպման ժամանակ կողմերը քննարկել են Հայաստանի Հանրապետությունում դատաիրավական բարեփոխումներին, դատական իշխանության համակարգում կոռուպցիայի դեմ պայքարին առնչվող հարցեր։
Արման Թաթոյանն ընդգծել է, որ պատրաստակամ է իր իրավասության սահմաններում աջակցել Կառավարությանը և Խորհրդարանին կոռուպցիայի դեմ պայքարում և դատաիրավական բարեփոխումների հարցերում, հատկապես, երբ ոլորտում առկա են հրատապ լուծումներ պահանջող խնդիրներ։
Պաշտպանը կարևորել է նաև քաղաքացիական հասարակության դերն այս բոլոր գործընթացներում և պատրաստակամություն հայտնել խթանել նրանց մասնակցությունը:
ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ ժողովրդավարացման բաժնի ղեկավարի գլխավորած պատվիրակությունը կարևորել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի դերը կոռուպցիայի կանխարգելման և դրա դեմ պայքարի հարցում։
Հանդիպման ավարտին ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ, այդ թվում՝ այն մասին, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի հարցումներով ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ը կտրամադրի Պաշտպանի կամ այլ մարմինների մշակած օրենսդրական նախագծերի վերաբերյալ փորձագիտական եզրակացություններ։
Քննարկվել են նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից օրենսդրական նախաձեռնությունները մարդու իրավունքների տեսանկյունից փորձաքննության ենթարկելուն և դրանց հանրային պատշաճ քննարկմանը նպաստելուն առնչվող հարցեր։

The OSCE ODIHR Will Provide Expert Opinions on Draft Legal Acts at the Defender’s Request
Today, the Human Rights Defender received a delegation from the OSCE ODIHR led by the Head of the Democratization Department.
During the meeting, the parties discussed issues concerning the judicial reforms in the Republic of Armenia, and the fight against corruption in the judicial system.
Arman Tatoyan emphasized his readiness to support the Government and the Parliament in the fight against corruption and the issues of judicial reforms within his capacity, especially when there are problems requiring urgent solutions.
The Defender highlighted the role of civil society in all these processes and expressed his readiness to promote their participation.
The delegation led by the head of the OSCE ODIHR Democratization Department emphasized the importance of the Human Rights Defender’s role in preventing and combating corruption.
At the end of the meeting agreements were reached, including that at the Defender’s request, the OSCE ODIHR will provide expert opinions on draft legal acts prepared by the Defender or other bodies.
Issues related to the provision of legal opinion on legislative initiatives from the human rights perspectives and promotion of their public discussion were also discussed.