Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից ստեղծվել է աշխատանքային խումբ դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման ընթացքում օրենքով վերապահված լիազորությունների շրջանակներում ընտրական գործընթացի անկախ դիտարկում իրականացնելու նպատակով:
Խմբում ընդգրկված են Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ինչպես կենտրոնական, այնպես էլ մարզային ստորաբաժանումների մասնագետները:
Քարոզարշավի ամբողջ ընթացքում և ընտրությունների օրն աշխատանքային խումբն ամենօրյա ռեժիմով մշտադիտարկելու է ընտրական իրավունքների ենթադրյալ խախտումների վերաբերյալ զանգվածային լրատվության միջոցների հրապարակումները: Միաժամանակ ապահովելու է Պաշտպանին հասցեագրված բանավոր և գրավոր բողոքների, ներառյալ՝ թեժ գծին ստացված ահազանգերի պատշաճ քննարկումը: Խումբը նաև պատասխանատու է լինելու իրավական խորհրդատվությունների, քաղաքացիների ընդունելությունների և արագ արձագանքման այցերի համար:
Աշխատանքային խմբի առաջնային խնդիրներից է ընտրական գործընթացների շրջանակներում սերտ հաղորդակցություն պահպանել իրավասու պետական բոլոր մարմինների, այդ թվում՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի, ինչպես նաև դիտորդական առաքելություն իրականացնող տեղական ու միջազգային կազմակերպությունների հետ: Խմբին նաև հանձնարարված է ակտիվ համագործակցել գործընթացին ներգրավված քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների և զանգվածային լրատվության միջոցների հետ:
Հատուկ ուշադրության կենտրոնում կլինեն լրագրողների և դիտորդների իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող խնդիրները:

The Human Rights Defender established a Working Group for the purposes of independent monitoring of pre-election and election period of Parliamentary election to be held on 9 December within the Defender’s mandate prescribed by the Law.
The Group consists of specialists from the central and regional offices of the Human Rights Defender.
During the whole period of election campaign and the Election Day, the Working Group will monitor the alleged violations of electoral rights reported through media on a daily basis. Meanwhile, the Group will ensure proper examination of oral and written complaints addressed to the Defender, including calls received via hotline. The Group will also be responsible for providing legal aid, receiving citizens, as well as for rapid reaction visits.
It is a primary task of the Working Group to cooperate closely with all competent State bodies, including the Central Electoral Commission, as well as with local and international organizations carrying out electoral observation missions. The Working Group is also assigned to actively cooperate with civil society organizations and mass media involved in electoral process.
Special attention shall be paid to the issues that are related to the protection of the rights of journalist and observers.