Մայիսի 28-ին Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Ստրասբուրգում աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության գլխավոր տնօրինության գլխավոր տնօրեն Քրիստոս Ջիակումոպոլոսի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ԵԽ մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության գլխավոր տնօրինության և Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից իրականացվող համատեղ ծրագրերը կապված խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի, ազատությունից զրկված անձանց իրավունքների պաշտպանության, կալանքների պրակտիկայի բարեփոխման հետ և այլն:
Հայաստանում ապրիլ և մայիս ամիսներին տեղի ունեցած իրադարձությունների հետ կապված՝ Քրիստոս Ջիակումոպոլոսն ընդգծել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի կարևոր դերը հավաքների մասնակիցների իրավունքների երաշխավորման, հանդուրժողականության մթնոլորտի ապահովման հարցերում: Կարևորվել է Պաշտպանի ցուցաբերած անաչառ մոտեցումն ու արդյունավետ աշխատանքը, ինչպես նաև արագ արձագանքը խնդիրներին:
Արման Թաթոյանը շնորհակալություն է հայտնել գլխավոր տնօրենին աջակցության և Պաշտպանին աշխատանքին հետևելու ու այն գնահատելոու համար:
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվել են ամրապնդել համագործակցությունը և առավել ակտիվացնել համատեղ աշխատանքը:

On May 28, the Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan had a working meeting with the Council of Europe Director General of the Human Rights and Rule of Law Christos Giakoumopoulos.
During the meeting, the parties discussed joint projects implemented by the Directorate General of the Human Rights and Rule of Law and Human Rights Defender’s Office with regard to torture and ill-treatment, protection of right of persons deprived of liberty, improvement of detention practice, etc.
Concerning the events that occurred in Armenia during April and May, Christos Giakoumopoulos underlined the important role of the Human Rights Defender in guaranteeing the rights of protesters and in insuring tolerant atmosphere. The Defender’s impartial approach and effective work, as well as rapid response to problems were also highlighted.
Arman Tatoyan expressed his thankfulness to the Director General for the support and following the activities of the Defender, as well as for appreciating them.
At the end of the meeting, the parties agreed to strengthen the cooperation and intensify the joint work.