Այսօր տեղի է ունեցել «Թվային միջավայրում երեխաների իրավունքները հարգելու, պաշտպանելու և իրացնելու համար» ուղեցույցի հայերեն թարգմանության շնորհանդեսը։
Միջոցառման բացման ժամանակ երեխաներն անձամբ են հետաքրքրվել քննարկման մասնագետներից, թե ինչպես պաշտպանեն իրենց համացանցում, քանի որ ծնողները հետևում են իրենց դպրոցում, բակում, բայց հաճախ մոռանում են համացանցում հետևելու մասին։
«Նորարարական տեխնոլոգիաների միջավայրը մեծ ազդեցություն է ունենում երեխաների կյանքի վրա բազմաթիվ առումներով` ստեղծելով հնարավորություններ եւ ռիսկեր նրանց իրավունքների ու բարեկեցության համար: Այդ պատճառով շատ կարևոր է յուրաքանչյուր դեպքում հաշվի առնել երեխայի լավագույն շահը»,- ասաց Արման Թաթոյանը Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի, «Սեյվ դը չիլդրեն» կազմակերպության, «Կասպերսկի Լաբորատորիայի» և Երևանում Եվրոպայի խորհրդի համատեղ ջանքերով կազմակերպված քննարկման ժամանակ։
«Թվային միջավայրում երեխաների իրավունքները հարգելու, պաշտպանելու և իրացնելու համար» ուղեցույցը ընդունվել է վերջերս Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի կողմից և այն պարունակում է առաջարկություններ Եվրոպայի խորհրդի բոլոր անդամ պետությունների համար, տրվում են օգտակար, թեմատիկ ուղղորդումներ։
Միջոցառման ժամանակ զեկույցը ներկայացրել է ԵԽ Երեխաների իրավունքների կոմիտեի փորձագետ Ջուլիա Շիկլայը։

Today, the presentation of the Armenian translation of "Guidelines to respect, protect and fulfil the rights of the child in the digital environment" was held.
At the opening of the ceremony children personally inquired from the specialists how to protect themselves on the internet, since parents look after them at school, in the yard, but often forget to track them on the Internet.
“The environment of Innovative technologies has a great impact on the lives of children in many aspects, creating opportunities and risks for their rights and wellbeing. For that purpose, it is of high importance to take into account the best interests of the child in each case”, noted Dr. Arman Tatoyan during the discussion organized jointly by the Human Rights Defender's Office, Save the Children, Kaspersky Lab and the Council of Europe in Yerevan.
Guidelines to respect, protect and fulfil the rights of the child in the digital environment were adopted recently by the Committee of Ministers of the Council of Europe and contain recommendations for all the member states of the Council of Europe and useful, thematic guides.
During the event the report was presented by Julia Sziklay, expert at the Ad hoc Committee for the Rights of the Child of the Council of Europe.