Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի և Փաստաբանների պալատի ներկայացուցիչները հոկտեմբերի 17-ին համատեղ այց են իրականացրել Տավուշի մարզ՝ Բաղանիս գյուղի բնակիչներին իրավական աջակցություն տրամադրելու նպատակով։
Այդ պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել վերջերս Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի մարզային այցի ժամանակ, երբ բնակիչները բարձրացրել էին ինչպես անհատական, այնպես էլ համակարգային բնույթի մի շարք խնդիրներ։
Խորհրդատվության ժամանակ պարզվել է, որ հիմնական խնդիրը կապված է բնակիչների կողմից փաստացի տիրապետվող անշարժ գույքի (հողատարածքների) նկատմամբ սեփականության իրավունք ձեռք բերելու, մասնավորապես՝ գույքը ժառանգությամբ փոխանցելու ընթացակարգի, անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքների գրանցումների համար հիմք հանդիսացած տվյալների անճշտությունների վերացման հետ:
Մասնագետները գյուղի բնակիչների մի մասին խորհրդատվություն են տրամադրել տեղում, մյուսներին՝ ուղղորդել կոնկրետ պահանջներով դիմել տարածքի հանրային պաշտպաններին դատարան հայցեր ներկայացնելու հարցում աջակցություն ստանալու համար:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի և Փաստաբանների պալատի նախագահի պայմանավորվածության համաձայն՝ քաղաքացիներին համատեղ իրավական աջակցություն ցուցաբերելու պրակտիկան կկրի պարբերական բնույթ:

On October 17, the representatives of the Office of the Human Rights Defender and the Chamber of Advocates made a joint visit to the village of Baghanis in Tavush province to provide the villagers with legal aid.
This agreement on cooperation was reached during the Human Rights Defender Arman Tatoyan’s recent regional visit, during which the residents raised a number of personal and systemic issues.
During the consultation, it was revealed that the main issue was related to the acquisition of the right to ownership of real estate (lands) factually owned by the villagers. Particularly, there are issues about the procedure for transferring property through inheritance and elimination of inaccuracies in records which serve as a basis for the registration of real estate rights.
Experts consulted some of the villagers on the spot, and directed others to apply to the community public defenders with specific cases in order to receive support in filing lawsuits in court.
According to the agreement between the Human Rights Defender and the Chairman of the Chamber of Advocates, the practice of providing the citizens with joint legal aid to will be of a continuous nature.