Հոգեբուժական կազմակերպություններում խախտումների վերաբերյալ Մարդու իրավունքների պաշտպանի արտահերթ զեկույցի հիման վրա հարուցվել է ևս երկու քրեական գործ։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից Մարդու իրավունքների պաշտպանին ուղղված գրության համաձայն՝ «Վարդենիսի նյարդահոգեբանական տուն-ինտերնատ» ՊՈԱԿ-ի պաշտոնատար անձանց կողմից առանձնապես խոշոր չափերով յուրացում կատարելու վերաբերյալ նախապատրաստված նյութերով հարուցվել է քրեական գործ: Քրեական գործի շրջանակներում մեղադրանքներ են առաջադրվել ՊՈԱԿ-ի համապատասխան պաշտոնատար անձանց:
Եվս մեկ քրեական գործ հարուցվել է «Հոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոն» (նախկինում՝ «Նուբարաշեն» հոգեբուժական կենտրոն») ՓԲ ընկերության պաշտոնատար անձանց կողմից խոշոր չափերով յուրացում կատարելու վերաբերյալ նախապատրաստված նյութերով։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ևս մեկ քրեական գործ է հարուցվել հոգեբուժարաններում ծառայությունների վճարովի մատուցման՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի արձանագրած դեպքերի հիման վրա։

Two more criminal cases were instituted based on the ad hoc public report of the Human Rights Defender on violations in psychiatric establishments.
According to the official letter addressed to the Human Rights Defender by the RA Prosecutor General’s Office, a criminal case was initiated against the officials of the “Vardenis Psychoneurologic Social Care Home” State Non-Profit Organization for embezzlement in large amount. In the framework of the criminal case, respective official of the State Non-Profit Organization were accused.
Another criminal case was initiated against the “National Centre for Mental Health Care” CJSC (previously, “Nubarashen” Psychiatric Center) for large-scale embezzlement.
As a reminder, earlier another criminal case was initiated for the cases of providing paid services in psychiatric establishments, recorded by the Office of the Human Rights Defender.