Այսօր հրապարակվել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի արտահերթ անգլերեն զեկույցը Տավուշի մարզի Կոթի, Բաղանիս, Վազաշեն, Չինարի, Ոսկեվան և Այգեհովիտ գյուղերի գնդակոծությունների առնչությամբ կատարված փաստահավաք աշխատանքների վերաբերյալ։
Դիտարկման արդյունքները տեղայնացվել են ընդհանուր հասանելիություն ունեցող քարտեզի վրա:
Տեսանյութում GoogleEarth ծրագրի օգտագործմամբ ինտերակտիվ եղանակով իրականացվել են համապատասխան նշագրումներ, որոնք ցույց են տալիս սեպտեմբեր ամսին գնդակոծության ենթարկված մանկապարտեզներն ու դպրոցները, քաղաքացիական տներն ու շենք-շինությունները, ինչպես նաև Վազաշեն գյուղում երեխաների պարի ժամանակ տեղի ունեցած կրակոցները:
Բացառապես իրավապաշտպան աշխատանք իրականացնելու և առաջնային աղբյուրից հավաստի տվյալներ ձեռք բերելու նպատակով՝ փաստահավաք խումբն արձանագրել է վնասվածքների բազմաթիվ հետքեր: Փաստահավաք աշխատանքները վկայում են, որ կրակոցներն արվում են գյուղի խաղաղ բնակիչների, այդ թվում՝ երեխաների կյանքի և առողջության համար վտանգավոր եղանակով:
Անգլերեն պատրաստված զեկույցը կուղարկվի ինչպես միջազգային կառույցներին, այնպես էլ Հայաստանի իրավասու պետական մարմիններին ու հասարակական իրավապաշտպան կառույցներին:

Today, an ad hoc report of Dr. Arman Tatoyan, the Human Rights Defender of Armenia, on the fact-finding activities conducted with regard to the shootings towards Koti, Baghanis, Vazashen, Chinari, Voskevan and Aygehovit villages of Tavush region has been published in English.
The results of the fact-finding activities were presented through a generally accessible map.
In the video respective notations were marked on the map by Google Earth programme which show kindergartens and schools, civilian houses and buildings that were shelled in September, as well as shootings at the time when children were dancing in Vazashen.
With the sole purpose of protecting human rights and of obtaining credible first-hand information, the fact-finding mission recorded numerous signs of damage. The fact-finding activities show that the shootings are conducted in a manner dangerous for peaceful population, including for the life and health of children.
The report that was prepared in English will be sent to international organizations, competent state bodies of Armenia and human rights NGOs.