Պաշտպանի ներկայացուցիչները չհայտարարված այցեր են իրականացրել քրեակատարողական հիմնարկներ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչները հուլիսի 25-ին չհայտարարված այցեր են կատարել ՀՀ արդարադատության նախարարության «Աբովյան» և «Հրազդան» քրեակատարողական հիմնարկներ:
Ստուգվել են ազատությունից զրկված անձանց պահման պայմանները, նրանց իրավունքների ապահովման վիճակը, դրանց համապատասխանությունը սահմանված պահանջներին, ինչպես նաև բողոքներին առնչվող փաստաթղթերը:
Պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչները առանձնազրույցներ են ունեցել նաև ազատությունից զրկված անձանց հետ, քննարկել նրանց կողմից բարձրացված հարցերը, տրամադրել անհրաժեշտ իրավական խորհրդատվություն:
Այցի արդյունքների հիման վրա, Պաշտպանի իրավասության սահմաններում, կձեռնարկվեն համապատասխան միջոցներ արձանագրված խնդիրների լուծման ուղղությամբ:

The Defender’s representatives conducted unannounced visits to penitentiary institutions.
On July 25 the representatives of the Human Rights Defender’s Office conducted unannounced visits to Abovya and Hrazdan penitentiary institutions of the RA Ministry of Justice.
The detention conditions of persons deprived of liberty, the state of their rights’ protection and compliance with the requirements, as well as the documents related to the complaints have been examined.
The representatives of the Defender’s Office held private interviews with persons deprived of liberty, discussed the issues raised by them and provided necessary legal consultation.
Based on the results of the visit, measures will be undertaken to address the recorded issues within the mandate of the Defender.