Հաշմանդամություն ունեցող անձանց հետ շփումներում անհրաժեշտ է ընկալումների փոփոխություն։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ նշելով, որ այս հարցում շատ են խտրականության դեպքերը։
«Մենք պետք է բացառենք խտրականությունը հաշմանդամություն ունեցող անձանց նկատմամբ, ապահովենք մատչելիություն, հավասարություն օրենքի առաջ, բարձրացնենք իրազեկվածությունը, ինչպես նաև երաշխավորենք բռնությունից, չարաշահումից ու շահագործումից զերծ մնալը»,- մանրամասնել է Պաշտպանը։
USAID-ի կողմից ֆինանսավորվող «Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության խթանում բոլորի համար» ծրագրի շրջանակում լրագրողների հետ աշխատանքային հանդիպման ժամանակ Արման Թաթոյանը ներկայացրել է հաշմանդամություն ունեցող անձանց խնդիրները, որոնք արձանագրվել են Պաշտպանի 2017 թվականի տարեկան հաղորդման մեջ։
Նա շեշտել է, որ պետք է երաշխավորել հաշմանդամություն ունեցող անձանց ակտիվ ներգրավվածությունը քաղաքական, մշակութային ու տնտեսական կյանքին։
«Պետք է ստեղծվեն այնպիսի պայմաններ, որ հաշմանդամություն ունեցող անձինք կարողանան ինքնուրույն իրացնել իրենց իրավունքները»,- ասել է Արման Թաթոյանը։
Հիշեցնենք, որ «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության և սոցիալական ներառման մասին» ՀՀ օրենքի ընդունմամբ Պաշտպանին վերապահվելու է օրենքի, ՄԱԿ-ի Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին կոնվենցիայի կիրարկման և հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության վիճակի վերաբերյալ մշտադիտարկում իրականացնելու լիազորությունը։

Changes of perceptions are needed in contacts with persons with disabilities. This was said by the Human Rights Defender during the meeting with journalists, noting that there are many instances of discrimination in this field.
“We shall exclude discrimination towards persons with disabilities, ensure accessibility, equality before the law, raise awareness, as well as refrain them from violence, abuse and exploitation”, said the Defender.
During the working meeting with journalists organized in the framework of the project “Promoting Human Rights Protection in Armenia for All”, financed by the United States Agency for International Development (USAID), the Defender presented the issues of persons with disabilities recorded in the Defender’s 2017 Annual Report.
The Defender emphasized that we shall guarantee active participation of persons with disabilities in political, cultural and economic life.
“Such conditions must be established so that persons with disabilities are able them to independently realize their rights”, said Arman Tatoyan.
As a reminder, following adoption of the RA law “On the Protection of the Rights of Persons with Disabilities and their Social Inclusion,” the Defender will be authorized to carry out monitoring on the implementation of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities and the state of protection of the rights of persons with disabilities.