Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այսօր հանդիպել է փաստահավաք աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով Հայաստան այցելած ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի անդամների հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքի ուղղություններն ու սկզբունքները, Հայաստանում խոշտանգումների կանխարգելման, կանանց ու երեխաների իրավունքների, հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց, ինչպես նաև հաշմանդամություն ունեցող անձանց պաշտպանության ոլորտներում իրականացվող աշխատանքը, արձանագրած խնդիրները և դրանց լուծման ուղղությամբ կատարվող քայլերը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև ապրիլ-մայիս ամիսներին տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ Պաշտպանի աշխատակազմի գործունեությանը կապված խաղաղ հավաքների մասնակիցների իրավունքների պաշտպանության, ոստիկանության բաժիններում կատարված շուրջօրյա աշխատանքի, անհանդուրժողականության և ատելության խոսքի բացառման հետ:
ԵԽԽՎ Հայաստանի հարցերով համազեկուցողները բարձր են գնահատել Պաշտպանի աշխատանքը և հետագայում արդյունավետ համագործակցությունը շարունակելու պատրաստակամություն հայտնել:
Արման Թաթոյանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատանքը գնահատելու համար, պատրաստակամություն հայտնել շարունակել ակտիվ համագործակցությունը մարդու իրավունքների և ժողովրդավարական ինստիտուտների շարունակական ամրապնդման գործում:
ԵԽԽՎ Հայաստանի հարցերով համազեկուցողները Հայաստանի կողմից ստանձնած պարտավորությունների և հանձնառությունների իրականացման վերաբերյալ փաստահավաք աշխատանքների արդյունքները կամփոփեն առանձին զեկույցով։

Today, the Human Rights Defender Arman Tatoyan met the members of the PACE monitoring commission visiting Armenia aimed at of conducting fact-finding activities.
During the meeting, the directions and principles of the Human Rights Defender’s work, the activities conducted in the field of torture prevention, protection of rights of women and children, persons with mental health issues and with disabilities, as well as the recorded problems and the steps aimed at solving them were discussed.
During the meeting, the activities of the Human Rights Defender’s Office with regard to the protection of rights of participants of peaceful demonstrations, round-the-clock work in police divisions during the events of April-May, exclusion of intolerance and hate speech were discussed as well.
The PACE Co-Rapporteurs on Armenia highly valued the work of the Human Rights Defender and expressed readiness to continue the effective cooperation.
Arman Tatoyan in his turn expressed gratitude for appreciating the Human Rights Defender’s work, expressed readiness to continue active cooperation in strengthening human rights and democratic institutions.
PACE Co-Rapporteurs on Armenia will summarize the results of the fact-finding activities about the implementation of obligations and commitments of Armenia in a separate report.