Հոկետմբերի 11-12-ն տեղի է ունեցել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի Արման Թաթոյանի այցն Արցախ: Այցի ընթացքում տեղի են ունեցել հանդիպումներ Նախագահ Բակո Սահակյանի, Արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի, Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև սրբազանի և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են Արցախի մեր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանությանը, այդ հարցում համագործակցությանն առնչվող կարևոր հարցեր:
Սկզբունքը հստակ է. չի կարող տարածքի քաղաքական կարգավիճակը խոչընդոտ դառնալ իրավունքների պաշտպանության համար: Միջազգային իրավապաշտպան կառույցները պետք է ընդունեն հանրահայտ այս սկզբունքը, որն ընկած է հենց այդ կառույցների ստեղծման հիմքում: Արցախում էլ են բնակվում մարդիկ՝ կանայք, երեխաներ, հաշմանդամություն ունեցողներ, ում պաշտպանությունը, իրավունքների երաշխավորումը չպետք է կախվածության մեջ դրվի տարածքի կարգավիճակից:
Արցախի քաղաքացիական հասարակությունը, Մարդու իրավունքների պաշտպանը պետք է ներգրավված լինեն մարդու իրավունքներին առնչվող միջազգային գործընթացներին: Պետք է ակտիվ լինեն նաև միջազգային իրավապաշտպանների այցերն Արցախ: Այս խնդիրները պահանջում են բոլորիս միասնական ու անընդհատ ջանքերը: Տարվող աշխատանքը պետք է լինի ապաքաղաքական ու բարձր պրոֆեսիոնալ՝ սփյուռքի մեր հայրենակիցների ու միջազգային կառույցների հետ կապերի ճկուն գործադրմամբ:
Այս բոլոր հարցերում առանցքային է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի դերը: Վստահ ենք, որ այս կառույցի աշխատանքը շարունակվելու է լինել արդյունավետ: Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը կգործադրի բոլոր ջանքերը ձևավորված ամուր համագործակցությունը զարգացնելու համար:

From 11 to 12 October, the Human Rights Defender of the Republic of Armenia Arman Tatoyan paid a visit to Artsakh. During the visit, meetings took place with the President of Artsakh Mr. Bako Sahakyan, Minister of Foreign Affairs Mr. Masis Mayilyan, Primate of the Diocese of Artsakh Archbishop Pargev and the representatives of the Office of the Human Rights Defender of Artsakh.
During the meetings, the protection of rights of our compatriots from Artsakh and issues with regard to cooperation in this field were discussed.
The principle is clear: political status of the territory should not affect the protection of human rights therein. The international human rights organizations should accept this well-known principle, which lies at the foundation of this structures. There are people, namely women, children, persons with disabilities living in Artsakh, who should be protected and whose rights should be guaranteed regardless the status of the territory.
The civil society and the Human Rights Defender of Artsakh should be involved in international processes with regard to human rights. The visits of international human rights organizations to Artsakh should be active as well. These issues require our joint and constant efforts. The ongoing activities should be apolitical and highly professional through flexible relations with our compatriots from Diaspora and international structures.
In all of these issues, the role of the Human Rights Defender of Artsakh is crucial. We are confident that the activities of this institution will continue to be effective. The Office of the Human Rights Defender of Armenia will make all efforts to develop already established close cooperation.