Դատապարտյալը խնդրել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աջակցությունը պատշաճ բուժօգնություն ստանալու և անհրաժեշտ վիրահատությունը կազմակերպելու համար:
Նույն հարցով Պաշտպանին է դիմել նաև դատապարտյալի քույրը՝ նշելով, որ քրեակատարողական հիմնարկում պահվելու ընթացքում եղբոր առողջական վիճակը վատթարացել է, վերջինս պարբերաբար ունենում է սուր ցավեր, և անհրաժեշտ է իրականացնել վիրահատական միջամտություն:
Բարձրացված խնդրի առնչությամբ՝ Պաշտպանի աշխատակազմում սկսվել է քննարկման ընթացակարգ: Գրություններ են հասցեագրվել ՀՀ արդարադատության նախարարություն և քրեակատարողական ծառայություն: Դրա հետ մեկտեղ, Պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչներն այցելել են քրեակատարողական հիմնարկ, հանդիպել բողոքը ներկայացրած դատապարտյալին և առանձնազրույց ունեցել նրա հետ:
Արդարադատության նախարարության և քրեակատարողական ծառայության հետ համատեղ աշխատանքի շրջանակում իրականացվել է համապատասխան բժշկական հետազոտություն և խորհրդատվություն, որից հետո պետության կողմից երաշխավորված անվճար բժշկական օգնության շրջանակում դատապարտյալը վիրահատվել է բժշկական կենտրոնում: Հետվիրահատական շրջանի դիտարկման համար տեղափոխվել է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկ:

The convict requested the support of the Human Rights Defender for receiving adequate medical treatment and organizing the necessary surgery.
The sister of the convict also applied to the Defender on the same matter and stated that the health condition of her brother had worsened, he regularly felt severe pain and it was necessary to undergo a surgery.
With regard to the raised issue, a discussion procedure has been initiated at the Defender’s Office. Official letters were addressed to the RA Ministry of Justice and Penitentiary Service. Along with that, the representatives of the Defender’s Office visited penitentiary institution, met the applicant and held a private interview.
In the framework of the joint work with the Ministry of Justice and the Penitentiary Service, certain medical examination and consultation were held, as a result of which the convicted person underwent a surgery in the medical center within the State guaranteed free of charge medical assistance. For the postoperative period, the applicant was transferred to “Prison Hospital” Penitentiary institution.