Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեն 2019 թվականի մարտին կայացած նիստի ընթացքում քննարկել է «Աշոտ Հարությունյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճռի կատարման վիճակը:
Քննարկման արդյունքում Նախարարների կոմիտեն ընդունած որոշմամբ առանձին անդրադարձել է նաև տվյալ վճռի կատարման վերաբերյալ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացրած հատուկ դիրքորոշմանը:
Հատկանշական է, որ «Վճիռների և բարեկամական կարգավորումների կատարման վերահսկման վերաբերյալ Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի կանոններով» սահմանված կարգով Պաշտպանի հատուկ դիրքորոշումը պաշտոնապես հրապարակվել և շրջանառության է դրվել ԵԽ անդամ բոլոր 47 պետություններում:
Նախարարների կոմիտե է ներկայացվել նաև ՀՀ կառավարության արձագանքը, որում բարձր է գնահատվել Պաշտպանի հատուկ դիրքորոշման և դրանում ներկայացված կոնկրետ առաջարկությունների կարևորությունը վճռի արդյունավետ կատարման գործընթացում:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության գործունեության պատմության մեջ առաջին անգամ Արման Թաթոյանը Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտե է ներկայացրել հատուկ դիրքորոշում` կապված Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի Հայաստանին վերաբերյալ վճռի կատարման հետ:
Պաշտպանը կարևոր է համարում Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի իրավունքի գերակայության և մարդու իրավունքների գլխավոր տնօրինության, ինչպես նաև ԵԽ երևանյան գրասենյակի հետ շարունակական աշխատանքը: Այն կարևոր նշանակություն ունի մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային չափանիշները, մասնավորապես՝ Եվրոպական դատարանի իրավաբանությունը ներպետական օրենսդրություն ու իրավակիրառ պրակտիկա ներմուծելու հարցում:
Եվրոպական դատարանի վճիռների կատարմանը Հայաստանի մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունը կշարունակի մասնակցել՝ համագործակցելով նաև պետական համակարգի ու քաղաքացիական հասարակության գործընկերների հետ:

The Committee of Ministers of the Council of Europe published the special submission of the Human Rights Defender on the ECHR judgement
During the session held in March 2019, the Committee of Ministers of the Council of Europe discussed the implementation of the European Court of Human Rights judgement on Ashot Harutyunyan v. Armenia case.
As a result of the discussion, the Committee of Ministers in the adopted decision separately touched upon the special submission of the RA Human Rights Defender on the execution of the mentioned judgement.
It is noteworthy that the special submission of the Defender has been officially published and put into circulation in all 47 member states of the Council of Europe, in accordance with the procedure established by the Rules of the Committee of Ministers for the supervision of execution of judgements and of the terms of friendly settlements.
The response of the RA government has also been presented to the Committee of Ministers, in which the importance of the special submission of the Defender and the concrete proposals presented therein in the process of effective execution of the judgement was highly appreciated.
As a reminder, for the first time during the activity of the Human Rights Defender's institution, Arman Tatoyan provided a special position to the Committee of Ministers of the Council of Europe on the implementation of the judgment of the European Court of Human Rights in respect to Armenia.
The Defender considers important the ongoing work with the Council of Europe Committee of Ministers, the Directorate General for Human Rights and Rule of Law, as well as with the Council of Europe Office in Yerevan.
It is crucial for the implementation of international human rights standards, particularly the jurisprudence of the European Court, in the practice of law enforcement and the national legislature.
The Armenian National Human Rights Institution will continue participating in the execution of the European Court judgments in cooperation with the competent state authorities and civil society partners.