ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այսօր այցելել է Գեղարքունիքի մարզ։ Նա հանդիպել է մարզպետ Իշխան Սաղաթելյանի հետ և քննարկել մարզի բնակիչների կողմից Պաշտպանին հասցեագրված բողոքների ուղղվածությունները։ Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել համատեղ աշխատել քաղաքացիների բարձրացրած խնդիրների լուծման ուղղությամբ։
Պաշտպանը մարզային այցի շրջանակում այցելել է նաև Ճամբարակ քաղաք և Վահան գյուղ։ Բնակիչները բարձրացրել են ինչպես համակարգային խնդիրներ, այնպես էլ ներկայացրել են անհատական գանգատներ կապված տարբեր պետական հիմնարկների հետ։ Մասնավորապես, բողոքները վերաբերել են տրանսպորտային հաղորդակցության ուղիների բացակայությանը, հաշմանդամության կարգի և նպաստի սահմանման իրավաչափությանը, ՀԽՍՀ խնայբանկում ներդրած ավանդի փոխհատուցմանը, զինծառայողների իրավունքներին և այլն։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի իրավասության շրջանակում միջոցներ կձեռնարկվեն արձանագրված խնդիրների լուծման ուղղությամբ։
Նշենք, որ Պաշտպանի՝ մարզային շարունակական այցերի արդյունքում լուծվել են քաղաքացիների բարձրացրած մի շարք խնդիրներ։

Today, the RA Human Rights Defender Arman Tatoyan visited the Gegharkunik province. He had a meeting with the Head of province Ishkhan Saghatelyan and discussed the complaints raised by the residents which were addressed to the Defender. The parties expressed readiness to work jointly towards to resolution of the issues raised by the citizens.
In the framework of the visit the Defender went to Chambarak city and Vahan village. The residents raised systemic problems, as well as presented individual complaints related to various state institutions. Specifically, the complaints concerned lack of road for transportation, the legitimacy of determining disability levels and the amount of benefits, compensation of deposits into ASSR Khnaybank, rights of military servicemen, etc.
Measures within the Human Rights Defender’s mandate will be taken towards the resolution of the issues.
It has to be noted that following the Defender’s continuous visits to provinces a number issues raised by the citizens have been resolved.