Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչները Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի կազմակերպած քառօրյա ճանաչողական այցով մեկնել են Բեռլին: Այցի հիմնական նպատակն է եղել ներկա գտնվել Բունդեսթագի Պետիցիայի հանձնաժողովի նիստերին և անմիջականորեն ծանոթանալ Գերմանիայի՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերով զբաղվող պառլամենտական մարմինների գործունեությանը: Այցի շրջանակներում Պաշտպանի աշխատակազմը գործնական հանդիպումներ է ունեցել Պետիցիայի հանձնաժողովի նախագահի և հանձնաժողովի անդամների, Բունդեսթագի պատգամավորների, ինչպես նաև Զինծառայողների հարցերով հանձնակատարի ներկայացուցիչների հետ:
Աշխատակազմն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել նաև Գերմանիայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան պարոն Աշոտ Սմբատյանի հետ: Քննարկվել են դեսպանության աշխատանքի և Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության հետ կապված հարցեր:
Պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչները հնարավորություն են ունեցել այցելելու նաև Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի գրասենյակ՝ հիմնադրամի միջազգային աշխատանքին ծանոթանալու և Պաշտպանի ինստիտուտի հետ հետագա համագործակցության հնարավոր ուղիները քննարկելու նպատակով:
Ճանաչողական այցը հնարավորություն է ընձեռել ոչ միայն մասնագիտական քննարկումներ ծավալելու մարդու իրավունքների պաշտպանության գերմանական համակարգի վերաբերյալ, այլև ներկայացնելու հայաստանյան փորձը՝ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության հիմնական ուղղությունները, գործառույթները, գործունեության սահմանադրաիրավական և օրենսդրական երաշխիքները: Հանդիպումների ընթացքում ընդգծվել է օրենսդրության և իրավակիրառ պրակտիկայի կատարելագործման հարցում Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուցիոնալ ազդեցության ամրապնդման, ինչպես նաև միջազգային հարթակներում վերջինիս ակտիվ ներգրավվածության կարևորությունը:

The representatives of the Human Rights Defender’s Office paid a 4-day study visit to Berlin organized by the Konrad Adenauer Foundation. The main purpose of the visit was to attend the sessions of the Petitions Committee of Bundestag and examine the activities of German parliamentary bodies dealing with human rights issues. In the framework of the visit the Defender’s Office had working meetings with the Chairman and members of Petitions Committee, members of Bundestag, as well as the representatives of Parliamentary Commissioner for the Armed Forces.
The representatives of the Defender’s Office had a working meeting with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the Federal Republic of Germany Mr. Ashot Smbatyan. Issues with regard the work of the Embassy, as well as the activities of the Human Rights Defender were discussed.
The representatives of the Defender’s Office had an opportunity to visit the Konrad Adenauer Foundation, as well and to get acquainted with international work of the Foundation, as well as discuss possible directions of cooperation with the Defender’s Institution.
The study visit enabled not only to discuss the German system of human rights protection, but also to present the Armenian experience, the main directions of the Armenian Human Rights Defender’s activities, as well as constitutional and legal guarantees thereof. During the meetings the importance of strengthening the institutional influence of the Armenian Human Rights Defender in improving legislation and law enforcement practices, as well as its active involvement in the international platforms were highlighted.