Մարդու իրավունքների պաշտպանը գրություն է հասցեագրել Ոստիկանություն Ամիրյան 18 հասցեում տեղի ունեցած միջադեպով ձեռնարկված և ձեռնարկվող քայլերն ուսումնասիրելու նպատակով։ Ի գիտություն ընդունելով քրեական գործ հարուցված լինելու հանգամանքը՝ անհրաժեշտ է, որ միջադեպի բոլոր հանգամանքները դառնան պատշաճ քննության առարկա։ Հաշվի առնելով միջադեպը, դրան նախորդած ու հաջորդած մարդու իրավունքների տեսանկյունից մտահոգիչ զարգացումները, Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրում է՝
- Մարդու իրավունքների պաշտպանն անթույլատրելի է համարում բռնության ցանկացած դրսևորում, ինչպես նաև անձի արժանապատվությունը նսեմացնող հրապարակային ցանկացած խոսք։ Պետք է հարգել այլոց իրավունքներն ու ազատությունները․
- մարդու ֆիզիկական անձեռնմխելիությունը պետության մեջ ենթակա է անվերապահ պաշտպանության: Այն երաշխավորված է մեր երկրի Սահմանադրությամբ ու միջազգային պարտավորություններով: Ֆիզիկական անձեռնմխելիության իրավունքը կարող է սահմանափակվել բացառապես օրենքով՝ Սահմանադրությամբ նախատեսված նպատակների համար․
- պետք է հարգանքով վերաբերվել յուրաքանչյուր մարդու արժանապատվությանը. այն անխախտելի է, մեզանից յուրաքանչյուրի իրավունքների և ազատությունների անփոխարինելի հիմքն է: Այս կերպ է ձևավորվում համերաշխությունը հասարակությունում ու ապահովվում փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտ․
- նմանօրինակ միջադեպերին պետք է հաջորդի պետական իրավասու մարմինների արագ արձագանքը՝ երաշխավորելով իրավունքի գերակայության անվերապահ գործողությունը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանն իրավասության սահմաններում հետևողական է լինելու գործի լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննությանը։

The Human Rights Defender sent an official letter to the RA Police on the steps undertaken with regard to the incident. Taking into account that a criminal case has already been initiated, it is necessary to properly investigate all the circumstances of the case. Considering the incident, as well as the preceding and following developments that are concerning from the human rights perspective, the Human Rights Defender records the following:
- The Human Rights Defender considers any act of violence, as well as any public statement that insults a person’s dignity impermissible. The rights and freedoms of others must be respected.
- The physical integrity of a person should be absolutely protected within the state. This is guaranteed by the RA Constitution and international commitments. The right to physical integrity may be restricted exclusively by the law and for the purposes prescribed in the Constitution.
- Everyone’s dignity must be respected, it is inviolable and is an indispensable basis for the rights and freedoms of each citizen. This is how the solidarity is shaped in the society and an atmosphere of mutual respect is maintained.
- Such incidents should be followed by a rapid response from the competent authorities, guaranteeing the rule of law.
The Human Rights Defender will be consistent with regard to the full, objective and comprehensive investigation of the case.