Մարդու իրավունքների պաշտպանին հասցեագրված բողոքների հիման վրա Պաշտպանի հանձնարարությամբ փետրվարի 14-ին այց է իրականացվել Արդարադատության նախարարության «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ:
Առանձնազրույցներ են տեղի ունեցել ազատությունից զրկված անձանց, այդ թվում՝ հացադուլ հայտարարած 5 անձի հետ։
Պաշտպանի ներկայացուցիչներն առանձնազրույցներ են ունեցել նաև ցմահ դատապարտյալներ Արմեն Տեր-Սահակյանի և Արամ Խաչատրյանի հետ, ովքեր անժամկետ հացադուլ են հայտարարել փետրվարի 12-ից: Նրանք դժգոհել են պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակման ինստիտուտից, բարձրացրել են Արդարադատության նախարարության իրավասության շրջանակում գտնվող հարցեր։ Նրանք առողջական վիճակի հետ կապված գանգատներ չեն հայտնել, գտնվել են բժշկական հսկողության ներքո. չափվել են արյան զարկերակային ճնշումը և սրտի զարկերը: Բժշկական փաստաթղթերի ուսումնասիրության արդյունքում արձանագրվել է, որ հացադուլի ընթացքում Արամ Խաչատրյանի մոտ արյան զարկերակային ճնշումը ցածր է:
ՔԿՀ-ում Պաշտպանի ներկայացուցիչներն առանձնազրույց են ունեցել հացադուլ և ջրադուլ հայտարարած Կարեն Եղիազարյանի հետ: Վերջինս հրաժարվել է սննդի և ջրի ընդունումից փետրվարի 11-ից: Նրա պահանջը կապված է քրեական գործի հետ։
Կարեն Եղիազարյանը հրաժարվել է բժշկական զննությունից և առողջական վիճակի հետ կապված գանգատներ չի ներկայացրել, սակայն նրա բժշկական փաստաթղթերի ուսումնասիրությունից պարզվել է, որ վերջինս ունի ուղեկցող հիվանդություններ և կարիք ունի մշտական բժշկական հսկողության:
Ազատությունից զրկված մյուս երկու անձինք հացադուլ են հայտարարել փետրվարի 11-ից:
Ուսումնասիրվել են հացադուլ իրականացնող անձանց բժշկական փաստաթղթերը, այդ թվում՝ բժշկական քարտերը: Նրանց առողջական վիճակի և դրա նկատմամբ բժշկական վերահսկողության հարցերը քննարկվել են ՔԿՀ-ի բուժանձնակազմի հետ:

Based on the complaints addressed to the Human Rights Defender, on February 14 by the assignment of Human Rights Defender a visit was conducted to Nubarashen penitentiary institution of the Ministry of Justice.
Private interviews have been carried out with persons deprived of liberty, including five persons on hunger strike.
The representatives of the Human Rights Defender had interviews also with Armen Ter-Sahakyan and Aram Khachatryan, sentenced to life imprisonment, who started a hunger strike indefinite since February 12. They complained about the early conditional system release, raised issues within the competence of the Ministry of Justice. They were under medical supervision and had no complaint on their health state: their arterial blood pressure and heartbeat were measured. As a result of the examination of medical documents it was recorded that Aram Khachatryan's arterial blood pressure was low during the hunger strike.
At the penitentiary institution the representatives of the Defender carried out private interview with Karen Eghiazaryan who was on hunger and water strike. The latter refused to eat and drink since February 12. His claim was connected to his criminal case.
Karen Eghiazaryan refused medical examination and did not present any complain about his health state, however, after the examination of his medical documents, it was clear that he has accompanying diseases and need constant medical supervisor. Two other persons deprived of liberty started hunger strike since February 11.
Medical documents, as well as medical cards of persons on hunger strike were examined. The issues with regard to their health condition and medical supervision over them was discussed with the medical personnel of the penitentiary institution.