Ժնևում Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային ղեկավար Պատրիկ Վիալի հետ, որի հետ, թիվս այլ թեմաների, քննարկվել է Ադրբեջանում ազատազրկված Կարեն Ղազարյանի իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող մի շարք հարցեր։ Որպես ժնևյան հանդիպման շարունակություն՝ այս հարցերը Պաշտպանը քննարկել է նաև Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Քլեր Մեյթրոյի հետ:
Արման Թաթոյանը Ժնևում Պատրիկ Վիալի հետ հանդիպմանը ներկայացրել է Կարեն Ղազարյանի ծնողների և փաստաբանի մտահոգությունները նրա առողջական վիճակի, ինչպես նաև անհրաժեշտ հատուկ խնամք և բուժում ստանալու վերաբերյալ։
Բարձրացվել է ընտանիքի անդամների հետ ձայնային կամ տեսաձայնային եղանակով հաղորդակցությունն ապահովելու վերաբերյալ ծնողների և փաստաբանի խնդրանքը, քանի որ Կարեն Ղազարյանի հետ հաղորդակցությունը ներկայումս իրականացվում է միայն թղթային նամակագրության միջոցով, ինչը հնարավորություն չի տալիս ծնողներին անմիջականորեն շփվելու իրենց որդու հետ։
Հանդիպման ընթացքում Պաշտպանը բարձրացրել է նաև գլխավոր հարցը, որը վերաբերում է Կարեն Ղազարյանի վերադարձին՝ հաշվի առնելով, իհարկե, որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն՝ որպես անկախ և անկողմնակալ մարդասիրական կազմակերպություն, չի տանում կողմերի անունից բանակցություններ նմանատիպ հարցերով, այլ միայն ցուցաբերում է անհրաժեշտ աջակցություն և իրականացնում է դրա կազմակերպական աշխատանքները։
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել շարունակել աշխատանքները այս և մյուս հարցերով։

The Human Rights Defender Arman Tatoyan had a working meeting with the Regional Director for Europe and Central Asia of the International Committee of the Red Cross Patrick Vial in Geneva. Among other topics, the issues with regard to the rights protection of Karen Ghazaryan’s who is deprived of liberty in Azerbaijan were discussed. As a continuation of the Geneva’s meeting, these issues were also discussed with the Head of the Delegation of International Committee of the Red Cross in Armenia Claire Meytraud.
During the meeting with Patrick Vial in Geneva, Arman Tatoyan presented the concerns of Karen Ghazaryan’s parents and lawyer about his health state, as well as the necessity of special care and medical treatment.
The request of his parents and lawyer on organizing a communication in audio or video form with his family members was raised, since currently the communication is only in a written form, which does not allow the parents to have a direct contact with their son.
During the meeting the Defender also raised the issue of repatriation of Karen Ghazaryan’s. It was discussed taking into account that the International Committee of the Red Cross, as an independent and impartial humanitarian organization does not lead negotiations on behalf of states on such issues and only provides necessary assistance in organizational work.
At the end of the meeting, the parties agreed to continue working on the current, as well as other issues.