Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այսօր հյուրընկալել է Հայկական Փի Ար ասոցիացիայի նախագահ Աստղիկ Ավետիսյանի ղեկավարած PR դպրոցի շրջանավարտներին՝ խոսելով Պաշտպանի հաստատության դերի և իր մասնագիտական ձեռքբերումների մասին։
«Երբ ես ընտրվեցի Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում, երկու տարբերակ ունեի․ կա´մ պետք է պոպուլիզմով զբաղվեի՝ ինձ համար ապահովելով հասարակության շրջանում դրական վարկանիշ, բայց երկարաժամկետ հեռանկարում կործանեի կառույցի հեղինակությունը, կա´մ պետք է ընտրեի դժվար ճանապարհը՝ պրոֆեսիոնալ աշխատանքը։ Ես, իհարկե, ընտրեցի երկրորդը, և այդ աշխատանքի շնորհիվ մենք այսօր ունենք միջազգային բարձր հեղինակություն, ակտիվորեն ներգրավված ենք օրենսդրության կատարելագործման ոլորտում, ինչպես նաև տարեցտարի ավելի բարձր ցուցանիշներ ենք արձանագրում դրական լուծում ստացած գործերի թվով»,-պատմել է Արման Թաթոյանը՝ շեշտելով, որ անհատի PR-ը կարևոր է, բայց չպետք է երկրորդական պլան մղի պրոֆեսիոնալ աշխատանքը։
Նա նշել է, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի կամ օմբուդսմանի առաքելությունը պահանջում է աշխատանք պետական բոլոր մարմինների, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների և միջազգային գործընկերների հետ։
«Դիմողի հայտնած տեղեկության գաղտնիությունը, աշխատանքի օբյեկտիվությունը և անկախությունը մեզ համար հիմնարար արժեքներ են։ Մարդու իրավունքների պաշտպանի արդունավետ աշխատանքի կարևոր գրավական է իրավունքի խախտման հանդեպ անհանդուրժողականությունը, այդ խախտումը վերացնելու հարցում հետևողականությունը և լուծմանը նպաստելը»,- մանրամասնել է Արման Թաթոյանը։
PR դպրոցի շրջանավարտները մարդու իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող տարբեր հարցեր են ուղղել Պաշտպանին, իսկ հանդիպման ավարտին Արման Թաթոյանն Աստղիկ Ավետիսյանի հետ ավարտական վկայականներ է հանձնել PR դպրոցի շրջանավարտներին՝ նրանց մաղթելով մասնագիտական հաջողություններ հանրային կապերի ոլորտում։

Today, the Human Rights Defender Arman Tatoyan met graduates of PR school led by the President of Armenian PR Association Ms. Astghik Avetisyan, and they had a discussion on the role of Defender's institution and on professional achievements.
"When I was elected the Human Rights Defender, I had two options: either to indulge in populism, ensuring positive reputation among the people in society, but destroy the reputation of the institution in a long-term perspective, or to choose the hard road, the professional work. Certainly, I chose the second option, and thanks to this work, today we enjoy a high international reputation, we are actively engaged in the work of legislation improvement, and year by year we increase results the number of cases with positive solutions", told Arman Tatoyan, emphasizing that PR is important, but it should not put the professional work to the second plan.
He highlighted that the Human Rights Defender's or the Ombudsman's mission requires to work closely with all state bodies, civil society organizations and international partners.
"Confidentiality of information provided by an applicant, as well as objectivity and independence of the work are fundamental values for us. Intolerance towards the violation of human rights, consistency in the elimination of that violations, as well as the contribution to its solution are the guarantees of the Human Rights Defender's activity," specified Arman Tatoyan.
The graduates of the PR school addressed various questions of human rights protection to the Defender, and at the end of the meeting, Arman Tatoyan together with Astghik Avetisyan presented graduation certificates to the graduates of the school and wished them professional success in Public Relations work.