Համաձայն «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 31-րդ հոդվածի պահանջների` այսօր հրապարակվել են 2016 թվականի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության, մարդու իրավունքների եւ ազատությունների պաշտպանության վիճակի մասին տարեկան հաղորդումը, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմի 2016 թվականի գործունեության վերաբերյալ տարեկան զեկույցը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից պատրաստվել է նաեւ արտահերթ զեկույց 2016 թվականի հուլիսյան իրադարձությունների վերաբերյալ: Այն իրենից ներկայացնում է ուղեցույցային նշանակության փաստաթուղթ, որի հիմքում դրված են ինչպես բողոքների քննարկման ու փաստահավաք աշխատանքների, այնպես էլ մոնիտորինգային գործունեության եւ լրատվության միջոցների հրապարակումների հիման վրա կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքեր: Այդ արտահերթ զեկույցը կհրապարակվի առաջիկայում:
Այսօր հրապարակված տարեկան հաղորդման ու կանխարգելման մեխանիզմի տարեկան զեկույցի վերաբերյալ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն առաջիկայում հանդես կգա մամուլի ասուլիսով:

The 2016 Annual Report of the Human Rights Defender and the Annual Report on activities of the NPM have been published
The 2016 Annual Report of the Human Rights Defender and  the Annual Report on activities of the NPM have been published
In accordance with the requirements of Article 31 of the RA Constitutional Law on Human Rights Defender, today the Annual Report on activities of RA Human Rights Defender and the situation of protection of human rights and fundamental freedoms during 2016, as well as the Annual Report on activities of the Human Rights Defender as the National Preventive Mechanism were published.
The ad hoc Report on July events of 2016 was also prepared by the Human Rights Defender. It contains guideline principles, which are based on individual complaints and fact founding missions, as well as on monitoring activities and studies conducted on the bases of media publications. The mentioned ad hoc Report will be published soon.
The Human Rights Defender will conduct a press conference regarding Annual report and the Annual report of National Preventive Mechanism published today.