Փաստաբան Լուսինե Հակոբյանի ահազանգի հիման վրա Մարդու իրավունքների պաշտպանի հանձնարարությամբ արագ արձագանքման խումբ է այցելել Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի շենք: Փաստաբանը ներկայացրել է մտավախություն, որ 2016 թվականին ՊՊԾ գունդ զինված մուտք գործած խմբի կալանավորված անդամները հնարավոր է ենթարկվեն բռնության: Այս մտավախությունն ահազանգերով ներկայացրել են նաև փաստաբաններ Տիգրան Եգորյանը, Դավիթ Գյուրջյանը և Հարություն Բաղդասարյանը:
Այցի ընթացքում տեղի է ունեցել առանձնազրույց դատարանի շենքում գտնվող բոլոր կալանավորվածների հետ: Պարզվել է, որ նրանք բռնության չեն ենթարկվել: Այդուհանդերձ, դատարանի շենքում տեղի ունեցած առանձնազրույցների ընթացքում Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչներին ներկայացվել է մտավախություն բռնության կամ այլ տեսակի վատ վերաբերմունքի ենթարկվելու հնարավորության մասին: Խոսքը վերաբերում է Ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ուղեկցող գումարտակի հրամանատարին: Վերջինս, ըստ կալանավորվածների, 2017թ. հունիսի 28-ին իրենց ծեծի է ենթարկել Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի շենքում:
Հաշվի առնելով այս տեղեկությունը, փաստաբանների մտահոգությունները, ինչպես նաև զինված խմբի կալանավորված անդամների պնդումներն այն մասին, որ հենց Ոստիկանության այդ ծառայողն է նշվում՝ որպես նրանց ծեծի ենթարկող անձ, Մարդու իրավունքների պաշտպանն անթույլատրելի է համարում Ոստիկանության այդ ծառայողի կողմից ՊՊԾ գունդ զինված մուտք գործած խմբի կալանավորված անդամներին ուղեկցելը:
Ոստիկանությունը պետք է անհապաղ բացառի Երևանի վարչության ուղեկցող գումարտակի հրամանատարի կողմից զինված խմբի կալանավորված անդամներին ուղեկցելը կամ նրանց հետ որևէ առնչություն ունենալը:

Based on advocate Lusine Hakobyan’s report, a rapid response group visited the Court of General Jurisdiction of First Instance of Shengavit Administrative District of Yerevan by the Human Rights Defender’s instruction.
The advocate expressed a concern that the detained members of the group of armed attack on the Police Patrol-Guard Service Regiment in 2016 may be subjected to violence.
Advocates Tigran Yegoryan, Davit Gyurjyan and Harutyun Baghdasaryan have also presented the same concern.
During the visit, private conversations were held with all the detainees in the court building.
It was found that they had not been subjected to violence.
However, concern on the possibility to be subjected to violence or other ill-treatment has been presented to the representatives of the Human Rights Defender during the private conversations at the court building.
This refers to the Commander of Accompanying Battalion of Police Yerevan Department.
According to the detainees, the latter beat them in the Court of General Jurisdiction of First Instance of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts on June 28, 2017.
Considering this information, the concerns of the advocates, as well as the statements of the detainees of the armed group claiming that exactly this police officer is the person who beat them, the Human Rights Defender finds unacceptable that the detainees of the armed group entered the Patrol Regiment Service are accompanied by this police officer.
The Police must immediately exclude the accompanying of the detainees of the armed group by or any interaction with the Commander of Accompanying Battalion of Yerevan Department.