Այսօր՝ մայիսի 11-ին, Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հանդիպել է Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է դատական պրակտիկայի բարելավման շրջանակում երկկողմանի համագործակցության հարցեր, ընդգծվել է սահմանադրական երկու ինստիտուտների փոխգործակցության անհրաժեշտությունը դատական պրակտիկայի ուսումնասիրման ու գնահատման ոլորտում։ Կարևորվել է սահմանադրական օրենքի ուժով դատական պրակտիկայի կատարելագործման վերաբերյալ առաջարկներ ներկայացնելու Մարդու իրավունքների պաշտպանի լիազորությունը: Բացի այդ, Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահը նշել է, որ նախատեսվում է խորհրդի աշխատակազմում ստեղծել դատական պրակտիկայի վերլուծության և մշտադիտարկման հարցերով զբաղվող ստորաբաժանում:
Հանդիպման ավարտին ընդգծվել է, որ կողմերի միջև նախատեսվող համագործակցությունը կիրականացվի դատական պրակտիկայի արդյունավետությունը բարձրացնելու և դատարանների հանդեպ վստահությունն ամրապնդելու նկատառումով, ինչը բխում է իրավունքի գերակայությունը երաշխավորելու սկզբունքից:

Today, on 11 May, the Human Right Defender Arman Tatoyan met the Chairperson of the Supreme Judicial Council Gagik Harutyunyan.
During the meeting, issues of bilateral cooperation within the framework of improving the judicial practice were discussed, as well as the necessity of the collaboration of the two constitutional institutions in examining and assessing the judicial practice was highlighted. The mandate of the Human Rights Defender to present recommendations on the improvement of the judicial practice was also underlined. Besides, the Chairperson of the Supreme Judicial Council noted, that it is envisaged to establish a subdivision dealing with analysis and monitoring of judicial practice in the Staff of the Council.
At the end of the meeting it was highlighted that the cooperation between the parties is aimed at increasing the effectiveness of judicial practice and strengthening confidence in the courts, which stems from the principle of guaranteeing the rule of law.