Մարդու իրավունքների պաշտպանի նախորդ երկու տարիների աշխատանքի վերլուծությունը վկայում է, որ 2018 թվականի ընթացքում արդեն ավելի քան 3 անգամ աճել է արդյունավետությունը։ Այս հարցում հիմք են ընդունվել Պաշտպանին հասցեագրվող, բայց միայն իրավասությանը վերաբերող անհատական բողոքների քննարկման, ինչպես նաև համակարգային մակարդակում աշխատանքների արդյունքները:
Մասնավորապես, Պաշտպանի իրավասությանը վերաբերող անհատական գործերով վերջին հինգ տարիների տվյալների համեմատական պատկերը հետևյալն է․ 2016 թվականի ընթացքում դրական լուծում ստացած բողոքների թիվը կազմել է 444, 2017 թվականին այդ ցուցանիշը շուրջ երկու անգամ ավելացել է՝ դառնալով 845, իսկ արդեն 2018 թվականի միայն առաջին յոթ ամիսների ընթացքում՝ 840:
Զգալիորեն ավելացել են նաև համակարգային մակարդակում աշխատանքների արդյունքները: Մասնավորապես, Պաշտպանի առաջարկների ու զեկույցների հիման վրա մշակվել են սկզբունքային փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական նախագծերի փաթեթներ, որոնց քննարկումը խորհրդարանում նախատեսված է առաջիկայում, մի շարք օրենսդրական նախագծերի տրված է պաշտոնական ընթացք: Պաշտպանի առաջարկի հիման վրա ընդունվել են ենթաօրենսդրական ակտեր, այդ թվում՝ Պաշտպանի զեկույցի կատարմանն ուղղված միջոցառումների ծրագիր: Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի հետ համատեղ մշակվել են դատարանի որոշումների կատարմանն ուղղված օրենսդրական նախագծեր, որոնց նույնպես տրված է պաշտոնական ընթացք:
Աշխատանքի արդյունավետության նման աճը պայմանավորված է «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» օրենքի նոր սկզբունքներով, պետական մարմինների և քաղաքացիական հասարակության ու միջազգային գործընկերների հետ արդյունավետ համագործակցությամբ, ինչպես նաև աշխատանքի բարձր պրոֆեսիոնալիզմով:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը շարունակելու է հետևողական աշխատանքը ներկայացվող առաջարկների իրագործման ուղղությամբ՝ համատեղ աշխատելով բոլոր գործընկերների հետ:

The analysis of the work of the Human Rights Defender over the past two years shows that in 2018 the effectiveness of the Defender’s work has increased threefold. In this case, the analysis was based on the discussions of the individual complaints addressed to the Defender falling within his mandate, as well as on the results of the activities undertaken with regard to the systemic issues.
In particular, the comparative data on individual complaints falling within the Defender’s mandate for the last five years are as follows: in 2016, the number of positively resolved complaints was 444, in 2017, that figure has doubled to 845, and only for the first seven months of 2018 the number was 840.
The results of the activities undertaken with regard to the systemic issues also been significantly increased. Particularly, draft legislative packages envisaging fundamental changes were developed based on the Defender’s recommendations and reports, a number of legislative drafts are officially processed.
By-laws based on the Defender’s recommendations, as well as action plan aimed at implementing them have been adopted. With the staff of the Constitutional Court, draft laws with a view to implementing the court decisions were developed and are officially processed as well.
Such an increase of work effectiveness is conditioned by the new principles of the Law on the Human Rights Defender, the effective cooperation with state bodies, civil society and international partners, as well as by the high level of professionalism.
The Human Rights Defender will continue to consistently work towards the implementation of recommendations, working together with all partners.