Քաղաքացին խնդրել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի աջակցությունն իր անչափահաս երկու երեխայի բնակության վայրի վերաբերյալ խնամակալության և հոգաբարձության մարմնի կայացրած որոշման վերանայման հարցում:
Ըստ դիմումատուի՝ խնամակալության և հոգաբարձության մարմինը, երեխաների բնակության վայր սահմանելով ծնողներից մեկի մոտ, հաշվի չի առել հոգեբանի մասնագիտական կարծիքը, հետևաբար եզրակացությունը չի բխում անչափահաս երեխաների շահերից:
Քննարկման ընթացակարգի շրջանակում համապատասխան հիմնավորմամբ գրություն է հասցեագրվել Երևանի քաղաքապետարան՝ առաջարկելով խնամակալության և հոգաբարձության հանձնաժողովի նիստում քննարկել երևան եկած նոր հանգամանքները, հաշվի առնել հոգեբանի կարծիքը և, ըստ այդմ, ներկայացնել նոր եզրակացություն:

The citizen asked for the Human Rights Defender’s support in reviewing the decision of the Custodian and Guardianship Body on the place of residence of his two minor children.
According to the applicant, the Custodian and Guardianship Body had not taken into consideration the professional opinion of the psychologist while determining the children’s place of residence therefore the decision did not derive from children’s interests.
In the framework of the discussion procedure, a letter was sent to Yerevan Municipality, with an appropriate justification, to discuss the newly emerged circumstances at the Custodian and Guardianship Commission’s session, to take into account the opinion of the psychologist and, accordingly, present a new conclusion.