Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում սեփական նախաձեռնությամբ քննարկման ընթացակարգ է սկսվել Երևանում գործող լրատվամիջոցներին պետության կողմից անհատույց տրամադրված տարածքներից ազատելու իրավաչափության առնչությամբ՝ հաշվի առնելով, որ հարցն առնչվում է լրատվամիջոցների գործունեությանը:
ԶԼՄ-ներում հրապարակվել են տեղեկություններ այն մասին, որ Երևանի քաղաքապետի որոշմամբ Երևան քաղաքի Բուզանդի 1/3 հասցեի շենքում գործող լրատվամիջոցները ստացել են ծանուցում անհատույց օգտագործման իրավունքով զբաղեցրած տարածքներն անհիմն ազատելու վերաբերյալ։
Նույնաբովանդակ գրություններ են ստացել նաև Երեւանի Արշակունյաց 2 և Իսահակյան 28 հասցեներում գործող լրատվամիջոցները Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությանը ենթակա պետական գույքի կառավարման կոմիտեից։
Հաշվի առնելով, որ կարծիքի արտահայտման ազատության երաշխավորումն ու լրագրողի գործունեության պաշտպանվածությունը Մարդու իրավունքների պաշտպանի համար ունի կարևորագույն նշանակություն՝ Արման Թաթոյանը պարզաբանումներ է պահանջել Երևանի քաղաքապետից, Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարից՝ առաջադրելով կոնկրետ հարցադրումներ:

Considering that the issue relates to media activities, an investigation was initiated at the Human Rights Defender’s Office upon the Defender’s own initiative to evaluate the lawfulness of vacating the state-owned premises gratuitously allocated to the mass media that operates in Yerevan.
Information was published in the media that, according to a Yerevan Mayor's decree, the media outlets operating in 1/3 Buzand street in Yerevan received a notification on the ungrounded vacating of the premises gratuitously allocated to them.
The media outlets operating at 2 Arshakunyats Avenue and 28 Isahakyan Street also received similar notifications by the State Property Management Committee of the Ministry of Economic Development and Investments.
Taking into account the fact that ensuring the freedom of expression and the protection of journalists' activities are of vital importance for the Human Rights Defender, Arman Tatoyan requested clarifications from the Mayor of Yerevan and the Minister of Economic Development and Investments on the concrete questions regarding this issue.