Հայաստանում խոսքի ազատության պաշտպանությանն առնչվող հարցեր քննարկելու նպատակով այսօր Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչներն ընդունել են ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Հարլեմ Դեզիրի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվել են Հայաստանում Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեությունը մամուլի և խոսքի ազատության երաշխավորման ոլորտում, մասնավորապես՝ պայմանավորված վերջին շրջանում տեղի ունեցած իրադարձություններով:
Արլեմ Դեզիրին կարևորել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտի դերը խոսքի ազատության երաշխավորման և լրագրողների իրավունքների պաշտպանության հարցում:
Պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչները նշել են, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանը կարևորում է լրագրողների անխոչընդոտ մասնագիտական աշխատանքն ու պաշտպանվածությունը, քանի որ նրանք կարևոր առաքելություն ունեն ոչ միայն այլակարծության խթանման, այլ նաև հանդուրժողականության մթնոլորտի պահպանման հարցերում։

Today, the representatives of the Human Rights Defender's Office received the delegation led by the OSCE Representative on Freedom of the Media, Mr. Harlem Desir, to discuss issues of freedom of expression in Armenia.
During the meeting the Human Rights Defender's activities in the field of guaranteeing the freedom of expression and media, in particular, conditioned by the recent events were discussed.
Mr. Harlem Desir highlighted the role of the Human Rights Defender’s Institution in guaranteeing freedom of expression and protecting rights of journalists.
The representatives of the Defender's Office mentioned that the Human Rights Defender attaches importance to the journalists’ unhindered professional work and their protection, as they have an important mission not only in promoting dissent, but also in maintaining an atmosphere of tolerance.