Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այսօր ընդունել է ՄԱԿ-ի Խաղաղ հավաքների և միավորումների ազատության իրավունքների հարցերով հատուկ զեկուցող Կլեմեն Վուլեյին։
Արման Թաթոյանը տեղեկացրել է, որ այս տարի ապրիլ ամսին Երևան քաղաքում հավաքներ նախաձեռնելու օրվանից Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն աշխատել է շուրջօրյա ռեժիմով։ Այդ օրերին թեժ գծին ստացվել է հավաքների մասնակիցների իրավունքներին առնչվող շուրջ 500 ահազանգ: Իրականացվել է նաև ԶԼՄ-ների հրապարակումների ու սոցիալական ցանցերի շուրջօրյա դիտարկում, ինչպես նաև քաղաքացիների իրավունքների երաշխավորման նպատակով Ոստիկանության բաժիններում Պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչներն առանձնազրույց են ունեցել բերման ենթարկված շուրջ 1000 անձի հետ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը շեշտել է, որ մշտապես իր ուշադրության կենտրոնում է պահում խաղաղ հավաքների ժամանակ մարդկանց իրավունքների երաշխավորման հարցը։
ՄԱԿ-ի Խաղաղ հավաքների և միավորումների ազատության իրավունքների հարցերով հատուկ զեկուցողը կարևորել է Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի դերը երկրում խաղաղ հավաքների և միավորումների ազատության իրավունքի երաշխավորման հարցում։

Today the Human Rights Defender Arman Tatoyan received Clément Voule, the UN Special Rapporteur on the rights to freedom of peaceful assembly and of association.
Arman Tatoyan informed that in April of this year, from the day of initiating demonstrations in Yerevan, the Human Rights Defender’s Office had worked in a 24-hour regime.
Approximately 500 calls regarding the rights of participants of demonstrations were received in those days via hotline.
24-hour monitoring of media publications and social network was also carried out, and for the purpose of guaranteeing the rights of citizens, the representatives of the Defender’s Office conducted private interviews with approximately 1000 persons at Police units.
The Human Rights Defender stressed that the issue of guaranteeing human rights during peaceful demonstrations is always under his attention.
The UN Special Rapporteur on the rights to freedom of peaceful assembly and of association highlighted the role of the Human Rights Defender of Armenia in guaranteeing the right to freedom of peaceful assembly and of association in the country.