ՀՀ Տավուշի մարզի Ոսկեպար, Բաղանիս, Ոսկեվան և Կոթի համայնքներ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի այցի ընթացքում Ոսկեպար համայնքի բնակիչ Մաքսիմ Մախսուդյանը բարձրացրել է աչքի անվճար վիրահատության հարց։
Ըստ նրա՝ ինքն ունի երկրորդ խմբի հաշմանդամություն, սակայն աչքը վիրահատելու համար հիվանդանոցում իրենից պահանջել են վճարել 232 հազար դրամ։ Գումարը վճարելու անհնարինության պատճառով ինքը ստիպված է եղել հրաժարվել վիրահատությունից:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի և Առողջապահության նախարարության համագործակցության արդյունքում քաղաքացին ենթարկվել է աչքի անվճար վիրահատության։
Տավուշի մարզի սահմանամերձ գյուղեր Պաշտպանի այցի արդյունքում լուծվել են քաղաքացիների բարձրացրած մի շարք այլ խնդիրներ ևս, որոնց մասին առաջիկայում կտրամադրվեն հավելյալ տեղեկություններ։

Maksim Makhsudyan, a resident of Voskepar community, raised the issue of free eye surgery during the visit of the Human Rights Defender Arman Tataoyan to Voskepar, Baghanis, Voskevan and Koti cummunities of RA Tavush Province.
According to him, he has a second-degree disability, but in the hospital he was requested to pay 232.000 drams for surgery. Because of the incapability to pay, he had to refuse to undergo surgery.
As a result of cooperation between the Human Rights Defender and the Ministry of Healthcare, the citizen underwent a free eye surgery.
A number of other issues raised by citizens were also solved during the Defender’s visit to borderline villages of Tavush Province, additional information on which will be provided soon.