Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչները մշտադիտարկման այց են իրականացրել Ոստիկանության Երևան քաղաքի ուղեկցող գումարտակ և ուսումնասիրել են ազատությունից զրկված անձանց տեղափոխման համար նախատեսված տրանսպորտային միջոցների պայմանները:
Ուշադրություն է դարձվել նշված տրանսպորտային միջոցների խցերին, դրանց մակերեսներին, սանիտարահիգիենիկ վիճակին ու կահավորմանը, օդափոխությանը, ջեռուցմանը, լուսավորությանը և անվտանգության պայմաններին:
Մշտադիտարկումը ցույց է տվել, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմի 2017 թվականի գործունեության վերաբերյալ տարեկան զեկույցում արձանագրված խնդիրներից որոշները կարգավորվել են (օրինակ՝ սանիտարահիգիենիկ վիճակ): Դրա հետ միասին, դեռևս կան չլուծված խնդիրներ։ Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է թափքի շարժման ընթացքում անձի անվտանգության ապահովմանը, տրանսպորտային միջոցների բնական լուսաթափանցելիությանը, դրանց մակերեսներին, ջեռուցմանը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի իրավասության շրջանակում կձեռնարկվեն օրենքով նախատեսված անհրաժեշտ քայլեր արձանագրված խնդիրների լուծմանը նպաստելու կապակցությամբ։

The representatives of the Human Rights Defender visited the Accompanying Battalion of Police Yerevan Department and examined the conditions for the transportation of persons deprived of liberty.
Attention was paid to the cells of these cars, their surfaces, sanitary and hygienic conditions and furnishing, ventilation, heating, lighting as well as to safety conditions.
Some of the issues raised in the Annual report on the activity of the Human Rights Defender as National Preventive Mechanism during the year 2017 have been solved (for example, sanitary-hygienic condition). At the same time, there are still unsolved issues. In particular, it refers to the safety of person during the transportation, natural translucency of cars, their surfaces and heating.
The necessary steps prescribed by the law will be taken within the Human Rights Defender's mandate to facilitate the resolution of the issues.